*alt_site_homepage_image* *alt_site_co_fund_image*
lt
en

test blokai

Tyrimai ir analizės, kurios buvo įgyvendintos buvusios UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA), kuri Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu, kuriant konsoliduotą nacionalinę plėtros įstaigą, tapo UAB ILTE įmonių grupės dalimi:

ESIF įgyvendinimo Lietuvoje galimybių studija

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje užsakymu VIPA parengė studiją apie Europos strateginių investicijų fondo (ESIF) įgyvendinimo Lietuvos Respublikoje galimybes. Studijos tikslas – įvertinti fondo patrauklumą Lietuvos ekonominės veiklos sektoriams bei įvairiems ūkio subjektams ir atskleisti Lietuvos ekonomikos ypatumų poveikį fondo įgyvendinimui.

Fondas yra pagrindinis Investicijų plano Europai elementas ir patraukli finansavimo priemonė, sudaranti galimybę investicijas finansuoti geresnėmis sąlygomis nei iš kitų finansavimo šaltinių. Finansavimas yra komercinis, t. y. generuojantis grąžą, tad projekto vykdytojai turi užtikrinti ekonominę projekto logiką. Fondo finansavimas patrauklus ir tuo, kad projekto koncepcijos parengimo bei suformulavimo etapuose projekto vykdytojui teikiamos konsultacijos, o atliekant projekto gyvybingumo bei rentabilumo patikrą įtraukiami nepriklausomi ekspertai.

Kaip rodo studija, Lietuvoje skirtinguose fondo finansavimo prioritetus atitinkančiuose ekonominės veiklos sektoriuose nustatytas 7911 mln. eurų finansavimo trūkumas, kuriam padengti gali būti panaudota ši Europos Komisijos ir Europos investicijų banko iniciatyva.

Siekiant, kad fondas veiktų sėkmingai ir efektyviai, studijoje analizuojami galimi fondo veikimo Lietuvoje mechanizmai, kuriais numatomas aktyvesnis nacionalinis vaidmuo per skatinamojo finansavimo įstaigą.

Kviečiame susipažinti su studija, kurią rasite paspaudę ant šios nuorodos.

Lietuvos Respublikos finansų ministerija siekdama užtikrinti sėkmingą 2014-2020 metų ES struktūrinių fondų investicijų įgyvendinimą, 2014 metų balandžio 10 dienos raštu Nr. (24.39)-6K-1403042 inicijavo Viešosios infrastruktūros vertinimą. Šis viešosios infrastruktūros projektų finansavimo vertinimas, bus pagrindas tolimesniam ex-ante vertinimui, kaip numatyta Reglamento (ES) Nr. 1303/2013 37 straipsnio 2 punkte, atlikti. Racionalaus investavimo klausimas tampa vis aktualesnis, atsižvelgiant į augančius investicijų poreikius nudėvimai ir neefektyviai veikiančiai viešajai infrastruktūrai, kurios būklė netenkina šiuolaikinių viešųjų paslaugų teikimo standartų ir yra naudojama pereikvojant energetinius ir kitus išteklius dėl ko vartotojams tenka mokėti didelę kainą, o mokesčių mokėtojams yra didinami mokesčiai.

Viešosios infrastruktūros ex-ante vertinimas

Siekiant pagerinti viešųjų paslaugų kokybę, būklę, prieinamumą, poveikį aplinkai bei užtikrinti ekonomiškai pagrįstą ir įperkamą kainą vartotojui ar mokesčių mokėtojui, reikalinga išnagrinėti platesnes valstybės išteklių investavimo ir papildomų privačių investicijų pritraukimo galimybes viešajai infrastruktūrai finansuoti. Tuo tikslu yra atliekamas viešosios infrastruktūros finansinių priemonių ex-ante vertinimams.

Šio I-ojo etapo vertimo tikslas nustatyti Energetikos, Aplinkos, Transporto, Švietimo, Socialinės apsaugos, Kultūros sektorių bei VRM kuruojamos infrastruktūros investicijų pasiūlą bei paklausą, įvertinti rinkos ir investicijų nepakankamumo (skirtumas tarp pasiūlos ir paklausos) priežastis ir pateikti rekomendacijas kuriems sektoriams (infrastruktūros tipams) finansuoti yra tikslinga toliau vertinti finansinių priemonių kūrimą. Plačiajuosčio tinklo infrastruktūros ir e-valdžios sektoriaus investicijos šioje ataskaitoje nebuvo vertintos atsižvelgiant į EK ir EIB į tyrimo, kurį atliko PWC1 išvadas, kuriame šie projektai buvo atmesti dėl santykinai didelių investicijų su ribotomis galimybėmis generuoti pakankamą pajamų srautą, bei dėl mažo vartotojų skaičiaus.

Su viešosios infrastruktūros finansinių priemonių ex-ante galite susipažinti čia.

Žaliųjų finansų institutas