*alt_site_homepage_image* *alt_site_co_fund_image*
lt
en
Viešajam sektoriui
Buvusi UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūra

Triple-A energijos efektyvumo projektų vertinimo įrankis padės išskirti perspektyvias investicijas

Sausio 27 d. Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) institucijų ir finansų įstaigų atstovams pristatė Triple-A Energijos efektyvumo projektų finansavimo metodiką bei įrankį.

Pagrindinis Triple-A projekto tikslas – padėti ankstyvoje projekto stadijoje nustatyti perspektyvias energijos efektyvumo investicijas. Tokios investicijos ne tik prisideda prie tvaraus ilgalaikio įmonių augimo, bet ir atneša grąžą finansuotojams ir investuotojams.

ES bendrosios mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ finansuojamo projekto „Energijos efektyvumo projektų investicijų vertės grandinės efektyvinimas ankstyvame projektų vystymo etape“ (TRIPLE A) metu buvo sukurtos metodikos ir įrankiai „žaliesiems“ projektams vertinti.

„Šiuo metu jaučiamas informacijos apie energijos efektyvumą ir žaliąjį finansavimą trūkumas. Vis dar populiari nuomonė, kad energijos efektyvumo projektai yra ilgo atsipirkimo ar net visai neatsiperkantys. Tačiau pastaraisiais metais, didėjant energijos kainoms, didėja ir projektų atsiperkamumas“ – pristatymo metu kalbėjo VIPA verslo plėtros direktorius Justinas Bučys.

Projektas yra skirtas sumažinti informacijos trūkumą, kuris egzistuoja tarp investuotojų ir galimų pareiškėjų, ir leisti atskleisti projektų potencialą jau ankstyvose projekto rengimo stadijose. Sukurta metodologija ir įrankis leidžia ženkliai sumažinti projektų vertinimui skiriamus laiko resursus.

Išanalizavo daugiau nei 120 projektų

Triple-A įrankis susideda iš trijų dalių. Pirmame etape siekiama įvertinti projekto rizikas, antrame etape vertinami projekto veiklos efektyvumo rodikliai, tokiu būdu nustatoma, ar projektas yra finansuotinas. Trečiame etape finansuotojai gali pasiūlyti finansavimą teigiamai įvertintiems projektams.

Sukurtas įrankis skatina energijos efektyvumo projektų įgyvendinimą, analizuodamas jau įgyvendintų projektų duomenų bazę, atlikdamas palyginamąją analizę, taip pat remdamasis kitų duomenų bazių informacija.

„Triple-A projekto metu buvo išanalizuota daugiau kaip 120 projektų. Jie buvo įvertinti, siekiant padaryti instrumentą kuo efektyvesnį ir patikimesnį. Įrankis vis dar yra vystomas“ – teigė VIPA verslo plėtros direktorius Justinas Bučys.

Ar energinio efektyvumo finansavimas gali tapti tipiniu verslu?

Vienas iš Triple-A projekto tikslų – paskatinti investuotojus ir finansuotojus labiau domėtis energijos efektyvumo ir kitais žaliaisiais projektais.

Išvystytas įrankis su integruota lyginamąja analize leidžia paprasčiau įvertinti energijos efektyvumo investicijas ir palaipsniui integruoti jas į finansavimo strategiją. Tai padėtų finansinėms įstaigoms labiau įsigilinti į energijos efektyvumo projektų ypatumus. Tokiu būdu Triple-A siekia, kad žalieji projektai nebūtų laikomi netipiniais projektais, o taptų įprastu veiklos modeliu.

Planuojama, kad įrankio pagalba finansinės institucijos galės rasti joms patrauklius projektus duomenų bazėje, įvertintų projektų sąraše ir tiesiogiai susisiekti su potencialiais klientais.

Kviečiame susipažinti su įrankiu ir duomenų baze (spausti čia).

Projekte, be VIPA, dalyvauja dar 11 partnerių: National Technical University of Athens – NTUA (Graikija), ABN AMRO NV (Nyderlandai), Institute for European Energy and Climate Policy Stichting (Nyderlandai), JRC Capital Management Consultancy & Research GmbH (Vokietija), MTC Italia s.r.l. (Italija), Creara Consultores Sl (Ispanija), Adelphi Research gemeinnützige GmbH (Vokietija), Piraeus Bank (Graikija), University of Piraeus (Graikija), SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú (Čekija) ir National Trust EcoFund (Bulgarija).

Čia galite peržiūrėti Tripple-A įrankio pristatymą:

Žaliųjų finansų institutas