Šiemet per INVEGOS priemones verslą jau pasiekė daugiau kaip 450 mln. eurų – finansinė valstybės pagalba tęsiama toliau
Nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGOS) administruojamomis valstybės pagalbos priemonėmis šiemet verslams buvo paskirstyta daugiau kaip 450 mln. Eur. Didžioji dalis lėšų, apie 340 mln. Eur, panaudota įgyvendinant finansines priemones, skirtas padėti verslui įveikti COVID-19 pandemijos padarinius. Tuo tarpu suteiktų ilgalaikių verslo skatinimo priemonių suma sudaro 110 mln. Eur. INVEGOS priemonėmis ir toliau gali naudotis įmonės ir verslininkai, ieškantys finansavimo šaltinių plėtrai ar veiklos stabilumui užtikrinti.
„Besitęsiant pandemijai ir griežtėjant karantino reikalavimams, papildomo finansavimo ieškančius verslus norime nuraminti ir padrąsinti – jie ir toliau gali kreiptis valstybės pagalbos į INVEGĄ arba į su INVEGA bendradarbiaujančius finansinius tarpininkus. Toliau įgyvendiname į skirtingus verslo poreikius ir į labiausiai nukentėjusius sektorius orientuotas priemones, skirtas pandemijos padariniams švelninti. Taip pat galima naudotis ir įprastinėmis finansinėmis priemonėmis – paskolomis, garantijomis, rizikos kapitalo investicijomis – šios skirtos ilgalaikiam verslo skatinimui. Atidžiai stebime besikeičiančią situaciją ir pasitelkdami šiuo sudėtingu laikotarpiu sukauptą patirtį, technologinius bei žmogiškuosius resursus, esame pasirengę įgyvendinti naujus Vyriausybės sprendimus ar galimus pakeitimus pagalbos verslui priemonių pakete“, – teigia INVEGOS vadovas Kęstutis Motiejūnas.
„Antikovidinių“ finansinių priemonių rezervai
INVEGOS vadovo teigimu, didžiąją dalį šiemet panaudotų lėšų sudarė pagalba verslui per pandemijos metu startavusias priemones – iki šiol joms panaudota 340 mln. Eur. „Nepaisant įspūdingų suteiktos pagalbos verslui apimčių, pagalbos teikimas tęsiasi“, – sako K. Motiejūnas.
INVEGA atkreipia dėmesį, jog savo situaciją įvertinęs ir tinkamų finansavimo šaltinių ieškantis verslas gali pasinaudoti sutelktinėmis paskolomis „Avietė“, kurių valstybės lėšomis dar gali būti suteikta už 6,2 mln. Eur. Siekiantieji gauti paskolas iš finansų įstaigų ar restruktūrizuoti jau turimas kviečiami atkreipti dėmesį į priemonę „Portfelinės garantijos paskoloms 2“. Šioms garantijoms teikti dar likę 400 mln. Eur lėšų, o dėl jų verslas turėtų kreiptis į vieną iš 17-os finansinių tarpininkų, pasirašiusių sutartis su INVEGA dėl šios priemonės įgyvendinimo.
Planuojama, kad ir toliau bus teikiama finansinė pagalba itin didelius iššūkius dėl pandemijos patiriančiam turizmo sektoriui. INVEGOS vadovas ragina šio sektoriaus įmones kreiptis dėl paskolų turizmo ir apgyvendinimo paslaugų teikėjams bei kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijų.
Pastebima, jog išlieka paklausa ir paskolų palūkanų kompensacijoms. Iš viso priemonei numatyta beveik 57 mln. Eur, o šiuo metu dėl palūkanų kompensavimo priimta teigiamų sprendimų už 19 mln. Eur. Verslininkai gali kreiptis tiek dėl 100 proc. kompensacijų, kurios taikomos, jeigu ekstremalios situacijos metu ne ilgiau kaip 6 mėnesiams buvo atidėti turimų paskolų ar lizingo mokėjimai, tiek ir dėl ilgalaikių paskolų, nukreiptų į verslo plėtrą, palūkanų kompensacijų iki 95 proc. iki 36 mėnesių laikotarpiui.
Be to, iki pat lapkričio 30 dienos įmonės dar gali teikti paraiškas ir daliniam nuomos mokesčio kompensavimui. Iš priemonei įgyvendinti skirtų 40 mln. Eur, jau panaudota daugiau kaip 31 mln. Eur.
„Dažnai girdimi svarstymai apie tai, kokia valstybės pagalbos verslui forma yra efektyviausia – subsidijų teikimas ar lengvatinės paskolos ir kitos finansinės priemonės. Ar valstybės paskolas apskritai galima laikyti pagalba – juk paskolas reikia grąžinti. Manome, kad abiejų rūšių pagalba yra reikalinga, nes atliepia skirtingus poreikius ir siekia skirtingų tikslų. INVEGOS, kaip nacionalinės plėtros įstaigos, pagrindinė misija yra padėti verslams spręsti laikino likvidumo iššūkius „kovidiniu“ laikotarpiu. Todėl liūto dalis INVEGOS suteiktos pagalbos verslą pasiekė paskolų, garantijų ir kitų finansinių priemonių dėka“, – pasakoja K. Motiejūnas
Ilgalaikės verslo skatinimo finansinės priemonės
Pasak K. Motiejūno, verslo atstovai gali kreiptis ne tik dėl „antikovidinių“ finansinių priemonių. Finansavimo šaltinių stokojantiems verslams nuolat teikiamos ilgalaikės verslo skatinimo finansinės priemonės – tai INVEGOS individualios garantijos, tikslinės eksporto kredito garantijos, portfelinės garantijos paskoloms, lizingui ar faktoringui, lengvatinės paskolos bei paskolos iš naujosios skatinamosios finansinės priemonės „Alternatyva“, įvairios INVEGOS finansuojamos rizikos kapitalo priemonės. Pasinaudojant šiomis finansinėmis priemonėmis, šiais metais verslus jau pasiekė per 110 mln. Eur.
„Neabejotinai tikslinės finansinės priemonės pandemijos padariniams mažinti yra prioritetinė pagalba. Tačiau šalia jų prieinamos ilgalaikės verslo skatinimo finansinės priemonės taip pat gali suteikti verslui stabilumo nuolat besikeičiančios situacijos akivaizdoje ir padėti pamatus ilgalaikei veiklos plėtrai, – tvirtina K. Motiejūnas. – Šiais finansavimo šaltiniais besidominčiam verslui siekiame kuo aiškiau pristatyti atsiveriančias galimybes bei padėti rasti reikiamą sprendimą.“