*alt_site_homepage_image* *alt_site_co_fund_image*
lt
en
Verslui Finansavimo partneriams

Per INVEGA priemones verslams šiemet jau skirta daugiau kaip 526 mln. eurų lėšų

Nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) šiemet verslui per įvairias finansines ir dotacijų priemones jau skyrė daugiau kaip 526 mln. eurų. Didžiausia šių lėšų dalis, net 378,6 mln. eurų, skirta įmonėms ir verslininkams padėti sušvelninti pandemijos poveikį. Vienų „kovidinių“ priemonių paraiškų priėmimo terminai baigiasi, kitas ruošiamasi pratęsti, taip pat bus teikiamos naujos tiesioginės paskolos verslui.

„Suprantame verslo nerimą ir nuogąstavimus, kaip išgyventi antrąjį karantiną dar nespėjus atsigauti po pirmojo. Užtikriname, kad INVEGA pasiryžusi operatyviai įgyvendinti Vyriausybės sprendimus teikiant pagalbą verslui, – teigia INVEGOS vadovas Kęstutis Motiejūnas. – Jau yra patirtis po pirmojo karantino, kokios finansinės pagalbos priemonės buvo paklausios, o kurios pasiteisino tik iš dalies. Suprantamas verslo noras, kuo greičiau sužinoti, ko tikėtis, todėl tiek Ekonomikos ir inovacijų ministerija, tiek Vyriausybė deda daug pastangų, kad pratęsiamų arba naujų priemonių sąlygos būtų kuo greičiau suderintos tiek su Europos Komisija, tiek Lietuvos atsakingų institucijų viduje“.

Priemonės turizmo sektoriui bus pratęstos

Nors pagal vasarą patvirtintą finansinės priemonės „Kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijos“ aprašą, šios garantijos turėjo būti suteiktos ne vėliau kaip 2020 m. gruodžio 31 d., INVEGOS vadovas turi gerų žinių. „Su Europos Komisija jau pavyko suderinti šios priemonės pratęsimą iki kitų metų birželio 30 d.“, – patikina K. Motiejūnas.

Kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijoms skirta 15 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų. Iki šiol pasirašytos 29 garantijos už bendrą 2,43 mln. eurų sumą.

Kitos turizmo sektoriui skirtos skatinamosios finansinės priemonės „Paskolos turizmo ir viešojo maitinimo paslaugų teikėjams“ paraiškų priėmimas prieš kelias dienas buvo sustabdytas baigiantis priemonės terminui. „Tikiu, kad priemonė sustabdyta tik trumpam. Šiomis dienomis kaip tik derinamas priemonės pratęsimas, tad planuojame, kad paraiškų priėmimas bus greit atnaujintas“, – pabrėžė INVEGOS vadovas.

Paskoloms turizmo ir viešojo maitinimo paslaugų teikėjams valstybė skyrė 30 mln. eurų. Nuo lengvatinių paskolų teikimo pradžios teigiamai įvertinta 41 paraiška ir su paraiškas pateikusiomis įmonėmis pasirašytos sutartys už 14,63 mln. eurų. Dar 34 paraiškos vertinamos arba paraiškos grąžintos patikslinti.

Paskolos paklausios alternatyviojo finansavimo rinkoje 

„Galiu drąsiai pasakyti, kad šie pandemijos metai buvo lūžio metai alternatyviojo finansavimo rinkoje. Ne bankinio sektoriaus finansų įstaigos smarkiai įsitraukė į valstybės pagalbos verslui teikimo schemas ir aktyviai bendradarbiauja su INVEGA. Prieš metus mes turėjome tik vieną finansinę priemonę, kurią įgyvendino viena sutelktinio finansavimo platforma, o dabar ir priemonių turime daugiau, ir labai džiugina, kad itin pagausėjo alternatyvių finansuotojų būrys“, – pasakoja K. Motiejūnas.

Pasak jo, paskolai „Avietė“, teikiamai per sutelktinio finansavimo platformas, populiarumo niekuomet nestigo. Per pirmąjį karantiną jos sąlygos buvo pagerintos, kuomet net 100 proc. paskolos iki 25 tūkst. eurų gali būti finansuojama iš „Avietės“ lėšų. Besitęsiant pandemijai, tokių sąlygų terminas pratęstas iki 2021 m. birželio 30 d.

Finansinei priemonei „Avietė“ iš viso skirta 8,9 mln. eurų. Su INVEGA bendradarbiaujančios sutelktinio finansavimo platformos su verslo įmonėmis per šiuos metus pasirašė 370 paskolų sutarčių už 2,91 mln. eurų.

Prieš mėnesį buvo papildytos skatinamosios finansinės priemonės „Alternatyva“ įgyvendinimo sąlygos pagal valstybės pagalbos de minimis reglamentą, užtikrinant palankesnį nei buvo skolinimąsi: apribota metinė palūkanų norma iki 7 procentų, padidinta finansavimo iš priemonės lėšų suma vienai paskolai nuo 200 tūkst. iki 500 tūkst. eurų, pakeista finansuojamos paskolos dalis iš 90 į 100 procentų ir prailginta finansavimo trukmė nuo 24 iki 60 mėnesių.

Priemonei „Alternatyva“ iš viso skirta 50 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų, jų yra likę kiek daugiau nei pusė. Nuo priemonės įgyvendinimo pradžios alternatyvūs finansuotojai su lėšų stokojančiomis įmonėmis jau pasirašė 592 paskolų sutartis.

„Kovidinių“ subsidijų priemonių terminai baigėsi

Kaip ir buvo numatyta dalinio nuomos mokesčio kompensavimo sąlygose, nuo  š. m. gruodžio 1 d. baigėsi paraiškų teikimo terminas. Pagal šią priemonę per 7 mėnesius patenkinta net 6120 paraiškų, dar apie pusšimtis paraiškų vertinama ir planuojama, kad visa šiai priemonei skirta 40 mln. eurų lėšų suma bus panaudota.

Šių metų gruodžio 1 d. baigėsi ir paraiškų priėmimo terminas pagal kitą dotacijų priemonę – „Dalinis palūkanų kompensavimas“ tiems paskolų ar lizingo gavėjams, kuriems nuo š. m. kovo 16 d. buvo atidėtas paskolos ar lizingo mokėjimas ir grąžinimas bei kurie gavo 100 proc. palūkanų kompensacijas. Tačiau gera žinia ta, kad ir toliau smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams kompensuojama 95 proc. už investicines ar apyvartines paskolas sumokėtų palūkanų. Šiuo metu dėl palūkanų kompensavimo priimti 5249 teigiami sprendimai už 23,4 mln. eurų.

Laukiama tiesioginių paskolų

Per pirmąją karantino bangą itin paklausios buvo paskolos labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams. INVEGOS generalinis direktorius pripažįsta, kad dabar kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija intensyviai ruošiamos tiesioginių lengvatinių paskolų verslui sąlygos. „Man labai norėtųsi pažadėti, kad tuoj tuoj šios paskolos atsiras, tačiau situaciją reikia vertinti realiai, nes, pvz., dėl pagrindinių šių paskolų teikimo kriterijų sutarta tik praeitą savaitę. Nepaisant to, tikimės greitų procedūrų ir viliamės, kad kitų metų pradžioje galėsime startuoti su šiomis paskolomis“, – teigia K. Motiejūnas.

Naujausia informacija apie visas INVEGOS siūlomas priemones ir per jas teikiamą valstybės finansavimą su sunkumais susiduriančiam ar naujų galimybių ieškančiam verslui skelbiama interneto svetainės specialioje skiltyje Pagalba verslui COVID-19 krizės metu.

Žaliųjų finansų institutas