Nuosavas verslas jaunam žmogui: iššūkis, išpildantis svajones
MB „Kabuva“ vadovė Karolina Bulonaitė sako, kad jaunam žmogui imtis nuosavo verslo reikia nemažai drąsos ir artimųjų palaikymo. Susidoroti su kylančiais iššūkiais Karolinai padeda neblėstantis optimizmas ir finansinės paslaugos, kurios, pasak merginos, suteikia galimybių išpildyti savo svajones.
Kokios aplinkybės, interesai ar įvykiai paskatino jus imtis kurti įmonę?
Mada domiuosi jau labai seniai, kuriu papuošalus, įvairius aksesuarus. Taip pat ne vienerius metus galvoje brandinau planus, kaip pradėti ir vystyti nuosavą veiklą, kol galiausiai pasiryžau – šiuo metu mano įmonė dar maža ir jauna, jau beveik metai, kai esu įteisinusi savo veiklą. Kuriame papuošalus, siuvame rūbus ir užsiimame viso to prekyba.
Kaip atrodo jūsų darbo diena? Kuo savarankiškas darbas yra kitoks nei samdomas?
Kai daug kam pasakai, kad dirbi savo įmonėje ar sau, visiems atrodo, kad čia pats lengviausias ir geriausias darbas, nes visa diena yra laisva ir skirta kavai gerti.
Pradėjusi nuosavą verslą, dirbu kone visą parą – keliuosi anksti ryte, kol darbo vietoje nėra klientų, susidedu medžiagas, reikiamas gamybai. Įdienojus viskas vyksta savaime: užeina klientai, jiems rodai, ką turi parduoti, užsiimi kūryba, ieškai naujų prekybos ar bendradarbiavimo galimybių, fotografuoju turimus gaminius, reklamuoju juos soc. tinkluose.
Būna, turiu verslo susitikimų – ieškau žmonių, kuriuos galėčiau sudominti savo veikla, ar jiems parduoti didesnius kiekius gaminių.
Džiaugiuosi, kad turiu patikimų darbuotojų, su kuriais kartu nudirbame visus darbus: siuvame, kuriame, parduodame, reklamuojame, taisome techniką. Kiekvieną dieną mus pasiveja vis nauji iššūkiai, tad tiems, kurie ketina pradėti nuosavą verslą, praverstų žinoti, kad savo profesija ar specializacija apsiriboti čia nepavyks – jei prireiks, teks būti ir pardavėju, ir staliumi, ir kitokiu meistru.
Su kokiais iššūkiais susidūrėte verslo pradžioje?
Iš pradžių teko susipažinti su galybe informacijos, skaityti krūvą dokumentų, kad suprasčiau, kur turiu kreiptis, nuo ko tiksliai turiu pradėti. Informaciją buvo labai sunku atsirinkti – biurokratiniams procesams skirti dėmesio visuomet šiek tiek gaila. Juk labiausiai aš noriu veikti tai, ką moku ir sugebu geriausiai, o dokumentų tvarkymams reikia arba atskiro žmogaus, arba konsultanto.
Džiaugiuosi atradusi UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) – šios įstaigos teikiamomis finansinėmis priemonėmis, skirtomis savo verslą pradedantiems jauniems žmonėms, domėjausi kurį laiką, kol galiausiai ryžausi kreiptis ir pateikti paraišką.
Kadangi pasinaudojome paskola iš Verslumo skatinimo fondo 2014-2020, finansuojamo iš Europos socialinio fondo, užpildėme paraišką ir darbuotojų darbo užmokesčiui kompensuoti pagal priemonę „Subsidijos verslo pradžiai“. Taigi „Invega“ šiuo metu man padeda išlaikyti ir išsaugoti darbuotojus, be kurių jokia veikla negali vykti – žmonės su darbščiomis rankomis ir kūrybiškomis idėjomis man yra labai svarbūs.
Kadangi turiu ne vieną sumanymą, kurį tikiuosi įgyvendinti, planuoju prireikus kreiptis į „Invegą“ dar kartą.
Kokie yra jūsų motyvacijos šaltiniai? Kas skatina judėti pirmyn kiekvieną dieną?
Galbūt nuskambės netradiciškai, tačiau didžiausia mano motyvacija esu aš pati. Žinau, kad noriu augti ir tobulėti kurdama verslą, tikiu, kad galiu įgyvendinti visus užsibrėžtus tikslus. Esu nepataisoma optimistė ir visada galvoju, kad jei vieną dieną nesiseka, kitą – būtinai pasiseks.
Be to, man labai patinka veikla, kuria užsiimu. Aplanko labai geras jausmas, kai iš parduotuvės klientas išeina su šypsena – įsigijęs sau tinkamiausią daiktą.
Kokios asmeninės savybės padeda jaunam žmogui įsitvirtinti verslo pasaulyje – ko reikia labiausiai: drąsos, ryžto, finansinės paramos ar moralinio palaikymo?
Drąsa ir palaikymas, be jokios abejonės, yra vienas esminių dalykų. Teko ilgai ruoštis, kol palikau samdomo darbuotojo darbą ir ėmiausi savarankiškos veiklos – galbūt niekada nebūčiau to padariusi be šeimos palaikymo kiekvienai, net pačiai keisčiausiai mano idėjai.
Nors tikiu, kad visos svajonės išsipildo, suprantu, kad viskam reikia žemiško pagrindo – be pradinio finansų kapitalo galimybės pradėti veiklą jauniems žmonėms yra tikrai labai ribotos. Nebent jie turi finansinį užnugarį arba žino, kur gali kreiptis, kad jį gautų, kaip padariau aš pati.
Nepaisant visko, tiems, kuriems dvidešimt keli ir jie jau tvirtai žino, kokia veikla nori užsiimti, patariu nedvejoti ir nieko nebijoti. Tikėkite savimi, nes tik mes patys sau galime atnešti laimę.