*alt_site_homepage_image* *alt_site_co_fund_image*
lt
en
Verslui Finansavimo partneriams

Maistas iš ateities

„Kurti galima ne tik telefonų programėles, bet ir inovatyvų verslą“, – įsitikinęs startuolio „Rocketo“ įkūrėjas Arūnas Matačius. Šis lietuvių prekės ženklas vysto subalansuotos mitybos koncepciją ir gamina ekologišką, švelniai ir ilgai džiovintą šunų maistą, turintį minimalų kiekį angliavandenių. „Mūsų tikslas – grįžti kuo arčiau gamtos“, – paaiškina verslininkas.

„Rocketo“ nuo kitų šunų maistų skiriasi iš esmės, nes jo gamybai naudojami tik ekologiški, sertifikuoti ingredientai, nėra jokių sintetinių priedų, produkcija termiškai apdorojama žemesnėje negu 40 laipsnių temperatūroje – tokiu būdu maksimaliai išsaugomos maistinės medžiagos ir funkcinės savybės.

„Daug paprasčiau būtų „nužudyti“ maistą itin aukštoje temperatūroje – tai gerokai greitesnis ir pigesnis procesas, tačiau produkto kokybė skirsis kaip diena ir naktis“, – patikina Arūnas.

Na, ir vyšnia ant torto: „Rocketo“ maiste angliavandeniai neviršija 10 procentų, o toks kiekis šunims yra natūraliai optimalus.

Maistas stebina ir konsistencija: jis yra sausas, primena dribsnius, o prieš paduodant jį augintiniui reikia 5–10 minučių palaikyti užpylus vandeniu, kad išbrinktų. Būtent ši savybė irgi yra inovatyvi – šio maisto kilogramo pakuotė atitinka maždaug 4 kilogramus šviežio maisto.

Užmigdyti arba... padaryti stebuklą

Sakoma, kad geriausias verslo idėjas padiktuoja asmeninis vieno ar kito dalyko poreikis. Taip nutiko ir „Rocketo“ atveju – verslui paskatino asmeninė problema: susirgus mylimam šuniui Arūnas teigė negalėjęs patikėti, kad vienintelė išeitis būtų augintinio užmigdymas.

„Nenorėjau to girdėti, todėl pradėjau analizuoti, kaip galėčiau jam pagelbėti. Vienas iš dalykų buvo mitybos pakeitimas – paaiškėjo, kad populiarieji šunų pašarai iš tiesų yra visai netinkami, juose pilna neaiškių, gyvūnui nereikalingų medžiagų, kurios ilgainiui sukelia rimtų sveikatos sutrikimų. Kadangi esu dirbęs maisto pramonėje, nusprendžiau pats pagaminti savo augintiniui maisto, o kai nebevaikštantis šuo po dviejų savaičių vėl pradėjo tai daryti, mano galvoje įvyko esminis lūžis – tiesiog nebegalėjau grįžti prie įprasto šunų ėdalo“, – pasakoja Arūnas.

Šiandien jis neslepia: verslas sparčiai auga, o planuose – dar daug naujų ambicijų. „Netrukus startuosime su pirmu pasaulyje receptu iš vabzdžių – juose esantis termiškai neapdorotas, primityvus baltymas yra gerokai vertingesnis už randamą vištienoje ar jautienoje. Be to, tai iš esmės tvaresnis būdas maistui išgauti – juk užauginti jaučiams ar vištoms išeikvojame begalę resursų“, – apie neįtikėtinai skambančius planus atvirauja verslininkas.

Jis džiaugiasi, kad gana neįprastu verslu patikėjo ne vienas reikšmingas investuotojas, pavyzdžiui, rizikos kapitalo fondas „Practica Capital“, mokslininkai iš Šveicarijos, Vokietijos ir Jungtinės Karalystės. Į startuolį taip pat jau yra investavęs „Marks & Spencer“ per akceleravimo programą „Founders Factory“ Londone, ukrainiečių strateginis gamybos partneris „Kormotech“ bei verslo angelai iš Nyderlandų, Danijos ir Lietuvos.

„Skatiname labiau atsižvelgti į gamtą, joje ieškoti to, kas vertingiausia tiek žmogui, tiek gyvūnui. Gamtoje yra visi atsakymai; problema ta, kad šiuolaikiniam žmogui visko reikia čia ir dabar, tačiau kokybei, sveikatai ir natūraliems procesams visada reikia daugiau laiko. Savo gaminių nevadiname ėdalu ar pašaru, nes tai – tikrų tikriausias maistas, išsaugojęs visas vertingas medžiagas“, – teigia Arūnas, o jo žodžius tik patvirtina tai, jog „Rocketo“ batonėlius šunims drąsiai gali valgyti net ir žmonės.

Pirmiausia – ne pelnas

Verslininkas pasakoja, kad trumpai jų filosofiją būtų galima nusakyti trimis principais: laimi gamta, laimi žmogus ir laimi gyvūnas. „Rocketo“ šiuos tris aspektus jau dabar pildo su kaupu, tačiau tobulėjimui ribų nėra ir, anot Arūno, tik į lengvą ir greitą pelną besiorientuojantys verslai bus priversti keistis – dėl geresnės visų ateities.

„Galime sakyti, kad tai, ką mes dabar darome, yra ateitis. Visa savo filosofija esame draugiški gamtai: nuo maisto sudėties iki pateikimo, eksportavimo, nes jis užima gerokai mažiau vietos ir svorio – vadinasi, veltui negabename vandens. Ateityje planuojame išvis atsisakyti plastiko, net savo partnerius įkalbėti tiekti žaliavas kaip įmanoma draugiškiau aplinkai. Džiaugiamės turėdami tokius investuotojus, kuriuos galime įtikinti, kad pirmiausia – ne pelnas, o problemų sprendimai. Grąža vis tiek bus, tik jos palaukti teks ilgiau“, – apie tvaraus verslo ypatumus atvirauja pašnekovas.

Jis primena ir, rodos, vis dažniau primirštamą paprastą tiesą: sveikata labiausiai priklauso nuo mitybos ir gyvenimo būdo, tad ar verta ieškoti stebuklų visur aplinkui, tik ne šiuose, rodos, savaime suprantamuose dalykuose.

„Jeigu mes šunis vadiname geriausiais draugais, kodėl vis dar manome, kad jie gali maitintis tuo, ko patys nevalgytume? Pabandykite patys kasdien valgyti tik, pavyzdžiui, nekokybiškus mėsainius. Kurį laiką turbūt nieko blogo nejausite, bet ilgainiui kils sveikatos problemų. Išties, „Rocketo“ maistas nėra pigus, bet mes samprotaujame taip: prevencija vis tiek yra pigiau, negu blogos mitybos pasekmių gydymas. Manau, kad su laiku visuomenės požiūris kardinaliai keisis, ir turiu omenyje ne tik šunų mitybą. Žmonės nebegali ignoruoti fundamentalių procesų planetoje. Mums vis daugiau ir dažniau teks vėl susidraugauti su gamta. Tai man suteikia papildomos motyvacijos plėtoti „Rocketo“ – juk ateitis prasideda jau šiandien“, – šypteli Arūnas.

 

Ekologišką maistą šunims gaminantis startuolis „Rocketo“ pritraukė rizikos kapitalo fondų „Open Circle Capital“ ir „Practica Capital“ investicijas. Į šiuos fondus per INVEGĄ investuojamos ir Europos sąjungos regioninės plėtros fondo lėšos.

Žurnalo „Žmonės“ tekstas.

 

Žaliųjų finansų institutas