Kaip vykdyti įmonės plėtrą, jei nėra tam papildomų lėšų?
Verslas šiandien susiduria su didele konkurencija, todėl norint išlikti rinkoje, reikia turėti finansinį užnugarį, o tai ypač aktualu mažesnius finansinius išteklius turinčiam smulkiajam ir vidutiniam verslui. Tačiau ką daryti, kai norint plėsti verslą, nepakanka finansų? Atsakymas turėtų būti žinomas kiekvienam – „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) finansinė priemonė „Pasidalytos rizikos paskolos”.
Maisto pramonė, kultūrinė ir sportine veikla, žemės darbai statybos aikštelėse, plastikinių gaminių gamyba, ar mažmeninė ir didmeninė prekyba – nesvarbu, koks verslas vystomas – pasidalytos rizikos paskolos palengvina finansavimo gavimą: lengvatinės paskolos yra teikiamos žemesnėmis nei rinkos kainomis, finansinė priemonė leidžia finansuoti rizikingesnius projektus.
Daugiau galimybių verslo plėtrai
„Pasidalytos rizikos paskolos paremtos rizikos dalijimosi principu – 45 proc. paskolos/kredito linijos dalies yra dengiama iš INVEGA priemonės „Pasidalytos rizikos paskolos, finansuojamos iš Europos regioninės plėtros fondo“ lėšų, o atrinktas finansinės priemonės valdytojas – kredito įstaiga, kuri ir teikia šias paskolas, finansuoja likusią 55 proc. paskolos dalį savo lėšomis”, – teigia INVEGA Priemonių valdymo skyriaus vyresnioji projektų vadovė Sigita Rutkauskaitė.
Taigi rinkai suteiktos lėšos užtikrina finansinių šaltinių prieinamumą ir atveria smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams daugiau galimybių skolinantis verslo plėtrai. Be to, nauda matoma ir finansinės priemonės valdytojui, nes mažinama kreditavimo rizika, todėl daugiau verslo projektų gali gauti taip reikalingo finansavimo.
Įdarbino daugiau darbuotojų ir dabar vysto naujus produktus
Įmonės „Finansų analizės ir valdymo sprendimai”, užsiimančios apskaitos, buhalterijos ir audito veikla bei konsultacijomis mokesčių klausimais, direktorius Vitalij Šostak – vienas iš pasinaudojusių INVEGOS priemone „Pasidalytos rizikos paskolos”.
„Įmonę norėjome plėsti ir ši paskola buvo puiki galimybė tai padaryti. Pasinaudoję priemone papildėme apyvartinį kapitalą, tai leido įdarbinti naujus darbuotojus, kurie galėjo vystyti mūsų įmonės siūlomus naujus produktus”, – džiaugiasi V. Šostak. Pasak jo, dar apie apčiuopiamus rezultatus kalbėti anksti, tačiau tiki, kad be šios priemonės apie įmonės plėtrą būtų buvę sunku ir galvoti.
„Tokios priemonės leidžia pasinaudoti finansiniais resursais už prieinamą kainą, taip pat padidina smulkių ir vidutinių įmonių, kurioms ir skirta ši priemonė, galimybes gauti finansavimą”, – sako įmonės „Finansų analizės ir valdymo sprendimai” direktorius.
Skolinimasis tampa mažesnė našta verslui
Kaip teigia INVEGA Priemonių valdymo skyriaus vyresnioji projektų vadovė, priemonė tegyvuoja metus, o ja jau spėjo pasinaudoti 61 įmonė.
„Priemonė šioms įmonėms leido pasiskolinti daugiau nei 11 milijonų eurų”, – pasakoja S. Rutkauskaitė. Šiai priemonei įgyvendinti iš viso skirta 74,07 mln. eur fondų fondo „Verslo finansavimo fondas, finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo“ lėšų.
„45 proc. paskolos/kredito linijos dalies yra skolinama nemokamai, t.y. taikant 0 proc. metinių palūkanų, o likusiai 55 proc. paskolos/kredito linijos daliai taikomos rinkos sąlygas atitinkančios metinės palūkanos”, – detalizuoja S. Rutkauskaitė.
Įmonės, kurioms reikia lėšų verslui ir kurios nusprendė imti pasidalytos rizikos paskolas, taip pat turėtų žinoti, kad papildomai gali pasinaudoti INVEGA individualia paskolos garantija, kuri atstoja dalį prašomo užstato, ir priemone „Dalinis palūkanų kompensavimas“ ir kompensuotis iki 50 proc. faktiškai sumokėtų palūkanų. Tai dar labiau atpigina paskolą ir lėšų skolinimasis gali tapti ne tokia jau didele našta, kaip daugeliui atrodo.
INVEGA – valstybės įkurta institucija, skirta padėti smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams gauti reikiamą finansavimą. Institucijos misija yra skatinti Lietuvos verslo augimą ir konkurencingumą: jos suteikiamos garantijos padeda išspręsti nepakankamo ar nepatrauklaus finansų įstaigoms užstato problemą ir palengvina priėjimą prie finansavimo šaltinių, o lengvatinės paskolos ir kompensavimo priemonės padeda sutaupyti lėšų ir mažesnėmis sąnaudomis kurti bei diegti inovacijas.
Žurnalo „Valstybė“ informacija