*alt_site_homepage_image* *alt_site_co_fund_image*
lt
en
Verslui Finansavimo partneriams
bzn start

Kaip pasirinkti tinkamiausią finansavimo priemonę savo verslui?

Finansavimo klausimas yra vienas kertinių kuriant ir plečiant verslą. Visuose etapuose verslams svarbu išsiaiškinti, kaip užtikrinti tinkamą lėšų srautą, kad būtų galima sklandžiai vystyti verslą ir pagerinti esamą veiklos situaciją. Todėl svarbu žinoti, ką siūlo finansavimo rinka, išsiskirianti neįtikėtina finansavimo priemonių gausa ir jų pasirinkimo laisve. Turimos žinios, teisingi finansavimo pasirinkimai gali užtikrinti modernų verslo vystymąsi ir dažnu atveju net mažesnę finansinę naštą. Tad kaip pasirinkti tinkamiausią finansavimo priemonę jūsų verslui? Komentuoja įmonės „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) marketingo vadovė Asta Slapšienė.

Kaip pasiruošti?

Pagrindinis kriterijus, padedantis nuspręsti, kokia finansavimo priemonė yra tinkamiausia, – finansavimo paskirtis arba tikslas. Pasak pašnekovės, kiekvienas verslas turėtų įsivertinti, kodėl jam reikia finansavimo: ar trūksta lėšų užstato paskolai pasiimti, o galbūt reikia finansavimo verslo pradžiai, ar verslas tiesiog nori pristatyti naują produktą vartotojams? Išsigryninus tikslą, pasidaro aiškiau, kaip pasirinkti finansinę priemonę ir kur kreiptis, nes finansavimo priemonės gali būti aktualios visose verslo vystymosi stadijose. Norint verslą pradėti ar jį ką tik įsteigus, šiam jau veikiant, tačiau norint plėstis, ar net tiesiog pristigus apyvartinių lėšų veiklai palaikyti.

Kruopščiai paruoštas verslo planas yra pamatinis akmuo tiek prašant finansavimo paskolų forma, tiek rizikos kapitalo investicijų.

Ekspertė rekomenduoja prieš kreipiantis į finansų tarpininkus pasiruošti iš anksto. „Kruopščiai paruoštas verslo planas yra pamatinis akmuo tiek prašant finansavimo paskolų forma, tiek rizikos kapitalo investicijų. Jame reikėtų nurodyti ne tik veiklos idėją, bet ir argumentuotai pateikti, kaip planuojama panaudoti iš finansuotojų gautas lėšas, aprašyti projekto vykdymo etapus ir finansines prognozes. Naudinga būtų pateikti ir rinkos analizę bei patirtį vykdant panašius projektus, komandos aprašymus, galimybes prisidėti prie finansavimo ir pačiam verslininkui“, – teigia A. Slapšienė. Pašnekovė taip pat skatina verslus realistiškai įvertinti savo finansines galimybes ir numatyti būsimas išlaidas, nes paskolos yra ilgalaikis finansinis įsipareigojimas, todėl svarbu būti tikriems, kad kredito grąžinimas nesukels finansinių sunkumų.

Didelis finansavimo priemonių pasirinkimas pagal poreikius

Atlikus svarbiausius pasiruošimo darbus, lieka tik nuspręsti, kur kreiptis ir kokia finansavimo priemonė atitinka jūsų verslo poreikius. Viena iš įstaigų, siūlanti verslui įvairių finansavimo paslaugų spektrą: nuo subsidijų, garantijų iki lengvatinių paskolų ar rizikos kapitalo investicijų, yra INVEGA. „Verslui pradėti ar jį plėsti pirminėse vystymosi stadijose siūlomos lengvatines paskolos, skirtos verslams iki 1 metų, pagal priemonę „Verslumo skatinimo fondas 2014–2020, finansuojamas iš Europos socialinio fondo“ ir paskolos „Startuok“, skirtos verslams iki 3 metų ar 5 metų, vykdantiems socialinio poveikio projektus. Kartu su paskolomis verslai turi galimybę pasinaudoti ir INVEGA garantijomis, kurios leidžia užsitikrinti iki 80 proc. prašomo užstato sumos“, – atskleidžia A. Slapšienė.

Verslo startui ar plėtrai lėšas galima surinkti ir naudojantis sutelktinio finansavimo ar alternatyvių finansuotojų būdais. Anot pašnekovės, per sutelktinio finansavimo platformas verslas gali sulaukti finansavimo iš skirtingų privačių investuotojų arba kreiptis į alternatyvius finansuotojus. INVEGA siūlo per finansų partnerius pasinaudoti sutelktinėmis paskolomis „Avietė“ ar „Alternatyva“, kurios gali būti derinamos su daline palūkanų kompensacija. Inovatyvūs verslai, kuriantys naujus produktus ar paslaugas rinkoje, gali kreiptis į rizikos ir privataus kapitalo fondų valdytojus bei teirautis investicijų. INVEGA yra investavusi į vienuolika rizikos kapitalo fondų, per kuriuos galima gauti ne tik finansavimą, bet ir mentorystės paslaugas.

Paskolos verslo plėtrai

Dar vienas aktualus finansavimo šaltinis – paskolos verslo plėtrai. „Tai gali būti tokios INVEGA administruojamos priemonės, kaip iki 600 tūkst. eurų dydžio paskolos pagal priemonę „Atviras kreditų fondas 2“ ar iki 4 mln. eurų dydžio pasidalytos rizikos paskolos kartu su galimybe pasinaudoti plačiu garantijų spektru: portfelinėmis ir individualiomis garantijomis. Beje, garantijos gali būti suteikiamos tiek už paskolas, lizingo ar faktoringo sandorius. Taip pat gali būti skirtos eksportui, siekiant pasidalyti kartu su lietuviškos kilmės produktų eksportuotoju rizika, išmokant iki 90 proc. patirtų nuostolių dalį, kai pirkėjas neatsiskaito sutartyje nustatytais terminais arba bankrutuoja. Be to, verslas, skolindamasis investiciniams verslo poreikiams, kaip vyšnaitę ant torto gali gauti ir dalines palūkanų kompensacijas“, – paaiškina A. Slapšienė.

Ekspertė atkreipia dėmesį, kad ieškant finansavimo rekomenduojama pasinaudoti keliomis INVEGA finansavimo priemonėmis. Vis tik pagrindinis sprendimas, kurios priemonės naudingiausios, visada išlieka verslo rankose. Tinkamiausią finansavimo priemonę verslas turi pasirinkti pats, nes tik jis geriausiai žino savo galimybes. Besikonsultuojantiems verslininkams galime pasiūlyti kelis variantus, pavyzdžiui, kelias finansines priemones ir galimus tarpusavio priemonių derinius, įvardyti privalumus ir galimas rizikas. Galutinis priemonės pasirinkimas priklauso pačiam verslininkui. Nors vieno teisingo sprendimo nėra, svarbiausia atsiminti, kad pasirenkamos finansinės priemonės turi atitikti siekiamų rezultatų kokybės ir verslininko galimybių santykį.

Žaliųjų finansų institutas