Juokavo apie nuosavą baseiną, o nepraėjus nė metams – įkūrė mamų ir kūdikių sveikatingumo centrą
Ar sunku sukurti sėkmingą verslą? Su kokiais iššūkiais tenka susidurti? Su skaitytojais savo patirtimi pasidalijo mamų ir kūdikių centro „Bambino SPA“ įkūrėja Giedrė Kalvaitė. Anot jos, didžiausias iššūkis – finansavimo paieškos. Tai - viena iš įmonių, sėkmingai pasinaudojusių nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (Invega) teikiamomis priemonėmis – verslumo skatinimo fondo 2014-2020, finansuojamo iš Europos socialinio fondo, lengvatine paskola bei garantijomis. „Tikriausiai mūsų net nebūtų“, - paklausta, kaip vertina priemonių naudą, svarstė pašnekovė.
Teikia ne tik paskolas, bet ir nemokamas konsultacijas
„Verslumo skatinimo fondas 2014-2020“ – Europos socialinio fondo lėšomis vykdoma priemonė, kuria pradedančiam verslui teikiamos lengvatinės paskolos. Kaip paaiškino „Invegos“ Priemonių valdymo skyriaus projektų vadovė Ieva Petkevičiūtė, paslauga pasinaudoti gali ne tik labai mažos ar mažos įmonės, bet ir fiziniai asmenys.
„Išduodami paskolas iki 25 tūkst. eurų bei teikdami nemokamas konsultacijas, siekiame padėti vystyti neseniai pradėtą, iki 1 metų veikiantį, verslą. Verslumo skatinimo paskolos yra skirtos investicijoms ar apyvartinėms lėšoms papildyti. Paskolas teikia ir administruoja kredito unijų konsorciumas, kuriam atstovauja Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU)“, - teigė pašnekovė.
Paklausta, ką reikėtų padaryti, norint pasinaudoti Nacionalinės plėtros įstaigos siūloma priemone, I.Petkevičiūtė išskyrė svarbiausius žingsnius. Anot jos, visų pirma reikėtų užpildyti verslo plano formą, kurią, kartu su paraiška paskolai gauti, reikės pateikti kredito unijai (reikėtų išsirinkti konsorciumui priklausančią įstaigą). Be to, pasak pašnekovės, ruošiant verslo planą verta pasinaudoti nemokama individualia konsultacija.
„Paruoštą verslo planą įvertina kredito unija, su kuria aptariamos ir finansavimo galimybės. Pritrūkus įkeičiamo turto, kredito unija gali kreiptis į „Invega“ bei paprašyti individualios garantijos už išduodamą paskolą. Jeigu įmonė tuo metu dar nėra įkurta, tai ji įsteigiama ir pasirašoma sutartis. Taip pat svarbu žinoti, kad norėdamas gauti bet kokią paskolą kredito unijoje, fizinis asmuo turi tapti kredito unijos nariu, o juridinis asmuo – asocijuotu kredito unijos nariu“, - išsamiai paaiškino ji.
Numatoma skirti 22,8 mln. eurų
Iki 2019 m. liepos 31 dienos fondas suteikė paskolas net 730 įmonių ir fizinių asmenų, dirbančių pagal verslo liudijimą arba užsiimančių individualia veikla. „Iš viso, - kalbėjo I.Petkevičiūtė, - priemonei numatoma skirti apie 22,8 mln. eurų. Iš viso jau yra pasirašyta sutarčių už 14,4 mln. eurų.“
Kas gali gauti paskolą, ji atsakė: „Labai mažos ir mažos įmonės arba fiziniai asmenys, ketinantys pradėti verslą, arba veikiantys ne ilgiau kaip vienerius metus. Priemonės tikslas – padėti pradedantiems verslininkams, todėl paskolos grąžinimas pakankamai ilgas – 10 metų. Be to, „Invega“ teikia nemokamas konsultacijas, susijusias su verslo plano rengimu ir įgyvendinimu.“
Tai – tik viena iš nacionalinės plėtros įstaigos siūlomų priemonių. Įmonės projektų vadovė atskleidė, kad „Verslumo skatinimo 2014-2020 fondo“ paskolų gavėjai gali kreiptis darbo užmokesčio kompensavimo pagal visuotinės dotacijos priemonę „Subsidijos verslo pradžiai“. Kaip teigė I.Petkevičiūtė, taip siekiama sudaryti papildomas finansines paskatas paskolų gavėjams, siekiant palengvinti jų įsitvirtinimą rinkoje pradinėje savarankiškos veiklos stadijoje ir paskatinti kurti naujas darbo vietas bei išlaikyti esamas. „Be to, - pridūrė ji, - Su sunkumais darbo rinkoje ar organizuojant savo verslą susiduriančios asmenų grupės (prioritetinė asmenų grupė) turės galimybę gauti didesnę darbuotojų darbo užmokesčio kompensaciją, nei kiti prioritetinei asmenų grupei nepriklausantys asmenys.“
Garantuoja paskolos grąžinimą
„Invegos“ teikiamos garantijos – dar viena jaunam verslui naudinga priemonė. Įmonės Verslo finansavimo vertinimo skyriaus vadovė A.Černienė paaiškino, kad verslininkai, kreipdamiesi į kredito įstaigą dėl paskolos verslui pradėti ar plėsti, dažnai susiduria su kredito įstaigai nepatrauklaus ar nepakankamo užstato problema. Anot jos, šią kliūtį įveikti gali padėti „Invega“, garantuodama pirmos paskolos dalies grąžinimą kredito įstaigai iki 80 proc. „Taip pat, - kalbėjo ji, - nacionalinės plėtros įstaiga garantuoja iki 70 proc. finansinės nuomos (lizingo) būdu įsigyjamos gamybinės įrangos ir įrengimų ar eksporto kreditų sumos.“
A.Černienė teigė, kad garantijos gali būti individualios arba portfelinės. Paprašyta papasakoti plačiau, pašnekovė paaiškino, teikiant individualias garantijas, atskiriems verslo projektams garantuojamas pirmos paskolos dalies grąžinimas kredito įstaigai nuo 30 iki 80 proc. sumos, o likusi dalis padengiama paskolos ėmėjo pasiūlytais užstatais. Antruoju atveju, anot jos, garantijos užtikrinamos atrinktose kredito įstaigose, kurios turi sudariusios nustatyto dydžio paskolų portfelį.
„Pagal šią priemonę kreditavimo sandorius teikia ir dokumentaciją rengia pačios įstaigos, besivadovaudamos savo vidaus tvarkomis ir procedūromis. Taip pat derėtų išskirti eksporto kredito garantijas, kurios leidžia plėsti Lietuvos eksporto rinkas neparduotinos rizikos valstybėse ir didinti eksporto apimtis mažinant potencialią riziką dėl pirkėjų nemokumo“, - kalbėjo pašnekovė.
Anot A.Černienės, didžiausia garantuojama lizingo suma, kai naudojamasi portfelinėmis garantijomis, siekia 1 875 000 eurų, arba įmonių, vykdančių krovinių vežimo keliais veiklą, atveju – 937 500 eurų. „Finansavimas, - sakė ji, - gali būti teikiamas ne ilgesniam nei 120 mėnesių laikotarpiui. Maksimali individualios garantijos, įskaitant turimų garantijų likučius, suma smulkiajam ir vidutiniam verslui iki 3 metų – 579 240 eurų, o smulkiajam ir vidutiniam verslui, veikiančiam daugiau kaip 3 metus – 1 448 100 eurų. Didelei įmonei suteikiamos garantijos suma negali viršyti 1 500 000 eurų.“
Beje, garantijomis pasinaudoti gali ne tik smulkios ar vidutinės, bet ir didelės įmonės. „Naudodamasis „Invegos“ siūloma priemone, - išaiškino pašnekovė, - verslo subjektas turi galimybę gauti finansavimą, ypač kai jam trūksta vertingo užstato dėl veiklos profilio ar jau prisiimtų įsipareigojimų, kai įmonės veikla tik pradedama arba kai vykdoma greita verslo subjekto plėtra. Taip pat jis turi galimybę derėtis su finansų įstaiga ir dėl geresnių finansavimo sąlygų, pvz.: sumos, grąžinimo terminų, palūkanų normos ir kt.“
Pagrindinis iššūkis - finansavimas
Tarp įmonių, pasinaudojusių „Verslumo skatinimo fondo 2014-2020“ ir garantijų priemonėmis – Kaune įsikūrusi UAB „Bambino SPA“. Savo patirtimi su skaitytojais sutiko pasidalyti šeimos verslo idėjos autorė G.Kalvaitė. Paprašyta papasakoti apie įmonės veiklą, pašnekovė paaiškino: „Bambino SPA“ – mamų ir kūdikių centras, kuriame teikiamos kineziterapinės paslaugos. Turime du baseinus, kuriuose vyksta mankštos. Vienas pritaikytas patiems mažiausiems – kūdikiams, su kuriais dirba kineziterapiautė. O kitame, didesniame baseine vykdomi užsiėmimai tėvams ir kūdikiams.“
Anot pašnekovės, užsiėmimai skirti vaikams nuo 2 mėnesių iki 3 metų amžiaus. Be to, atskleidė ji, salėse vyksta nėščiosioms ir mažyliams skirtos mankštos, atliekami masažai.
„Gimus dukrytei ieškojau, ką kartu galėtume nuveikti. Aplankėme kelis baseinus, kuriuose mums labai patiko, tačiau pastebėjau, į juos patekti nėra taip paprasta – neretai tenka laukti eilėse. Tuo metu juokaudavau, kad reikia turėti nuosavą baseiną. Pamažu juokai rimtėjo, su vyru pradėjome analizuoti rinką, svarstėme, ką galėtume padaryti geriau. Galiausiai paruošėme verslo planą. Mintis gimė 2018 metų gegužę, o 2019 sausį jau atsidarėme“, - prisiminė G.Kalvaitė.
Paklausta, kaip, nepraėjus nė metams pavyko idėją įgyvendinti, pašnekovė pabrėžė, kad pavyko suburti puikią komandą. Vis dėlto, pripažino ji, pagrindinis naujai kuriamo verslo iššūkis – finansavimas.
„Tikriausiai mūsų net nebūtų... Tai bene vienintelė galimybė Lietuvoje gauti lėšų jaunam verslui, nes kitos finansavimo įmonės – bankai – prašo pateikti bent 2 metų veiklos rezultatus. Šiuo atveju su mumis buvo dirbama nuo pat pradžios, idėjos“, - patirtimi dalijosi ji.
G.Kalvaitės teigimu, ne mažiau svarbi „Invegos“ teikiama profesionali pagalba ruošiant verslo planą. „Vis dėlto, - pastebėjo ji, - tai yra žmonės, kurie matė ne vieną planą ir turi naudingų įžvalgų, padeda geriau įvertinti dalykus ir pastebėti tam tikras rizikas, kurių pats nepastebėjai.“