INVEGA: vis daugiau verslininkų kreipiasi į alternatyvius finansuotojus
Nacionalinei plėtros įstaigai „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) bendradarbiaujant su valstybės pagalbą teikiančiais partneriais – finansų tarpininkais išryškėjo sustiprėjęs alternatyvių finansuotojų vaidmuo Lietuvos finansų rinkoje. Iki šių metų liepos 20 d. finansų tarpininkai paskirstė daugiau kaip 222 mln. eurų valstybės pagalbos lėšų. Daugiau kaip pusę šios sumos verslui nukreipė alternatyvūs finansuotojai. Ypač aktyviai jie teikė paskolas labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams.
„Kad alternatyvių finansuotojų vaidmuo finansų rinkoje yra sustiprėjęs, atskleidė pareiškėjų pasirinkimas, – sako INVEGOS vadovas Kęstutis Motiejūnas. – Puikus pavyzdys – vienos iš populiariausių mūsų priemonių „Paskolos labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams“ pareiškėjai: beveik 70 proc. paskolos sutartis pasirašiusių pareiškėjų rinkosi alternatyvius finansuotojus. Neretai alternatyvūs finansuotojai yra lankstesni, greičiau prisitaiko prie reikalavimų, todėl nustatytas paraiškų įvertinimo procesas įvyksta operatyviau ir pagalba verslą pasiekia greičiau“.
Alternatyvūs finansuotojai suteikė 2060 „Paskolų labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams“, kurių bendra suma viršija 111 mln. eurų. Daugiausiai tokių paskolų suteikė „Finansų bitė verslui“ ir „Noviti finance“. Bankai ir kredito unijos suteikė beveik 1000 paskolų už 68,5 mln. eurų. Daugiausiai šių paskolų suteikė Šiaulių bankas. Be užstato teikiamos paskolos labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams padeda smulkioms ir vidutinėms įmonėms finansuoti dėl pandemijos sutrikusią apyvartą.
Be to, alternatyvūs finansuotojai teikia verslui apyvartinio ir investicinio finansavimo paslaugas pagal specialią INVEGOS priemonę „Alternatyva“. Verslą jau pasiekė beveik 4,3 mln. eurų šios priemonės lėšų, daugiausiai per įmonę UAB „SME Finance“.
Daugiausia INVEGOS garantuotų faktoringo sandorių pagal priemonę „Portfelinės garantijos faktoringo sandoriams 2“ sudarė „SME finance“. Iš viso garantuota sandorių už 2,8 mln. eurų, visus juos sudarė alternatyvūs finansuotojai.
Bankai ir kredito unijos dominuoja teikiant INVEGOS portfelinėmis garantijomis garantuotas paskolas pagal priemonę „Portfelinės garantijos paskoloms 2“. Ši priemonė skirta padėti visoms (taip pat ir didelėms) įmonėms, kurių apyvarta dėl COVID-19 pandemijos ženkliai smuko ir kurioms trūksta lėšų turimiems įsipareigojimams padengti. Daugiausiai šio tipo paskolų finansavo „UniCredit Leasing“ Lietuvos filialas už daugiau kaip 9 mln. eurų sumą, Šiaulių bankas – už beveik 7,5 mln. eurų sumą. Bankas „Luminor“ suteikė 5 paskolas, kurių bendra bendra suma siekia 7,9 mln. eurų. Iš viso bankai ir kredito įstaigos suteikė garantuotų paskolų už 32,8 mln. eurų. Alternatyvių finansuotojų suteiktų paskolų bendra suma – beveik 9,5 mln. eurų.
INVEGOS vadovas pabrėžia, kad teikiant valstybės pagalbą svarbus visų finansų tarpininkų indėlis.
„Esame dėkingi visiems savo partneriams – bankams, kredito unijoms ir alternatyviems finansuotojams, – tvirtino K. Motiejūnas. – Visų mūsų pastangos turi bendrą tikslą – padėti dėl pandemijos nukentėjusiems verslams ir siekti, kad kuo greičiau atsigautų valstybės ekonomika. Platus finansų tarpininkų ratas šiuo požiūriu yra labai svarbus, nes suteikia verslams daugiau galimybių gauti reikiamą finansavimą pagal savo konkrečius poreikius. Todėl mes suinteresuoti, kad teikiant valstybės pagalbą įsitrauktų kuo daugiau įvairaus profilio finansų rinkos dalyvių“.
Jis pabrėžė, kad tradicinės finansų įstaigos ir alternatyvūs finansuotojai su INVEGA bendradarbiauja vienodomis sąlygomis. Daugumos priemonių kvietimai yra atviri visiems finansų tarpininkams, su kuriais sudaromos tokias pat sąlygas numatančios sutartys.
Naujausia informacija apie visas INVEGA siūlomas priemones ir per jas teikiamą valstybės finansavimą su sunkumais susiduriančiam ar naujų galimybių ieškančiam verslui skelbiama interneto svetainės specialioje skiltyje Informacija verslui dėl COVID-19.