INVEGA pagalba padėjo verslininkams įveikti karantino apribojimų sukeltus sunkumus
Nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) priemonės padėjo įmonėms išvengti atsiskaitymų grandinės sutrikimų, sumokėti nuomos mokesčius ir kompensuoti kitus veiklos apribojimų sukeltus trūkumus. Verslininkai džiaugiasi įveikę didžiausius sunkumus, bet nerimauja, kad veiklai iš naujo įsibėgėjus vėl trūks apyvartinių lėšų.
„Įsigaliojus karantinui, mūsų veikla buvo šiek tiek apribota, tačiau prekybą vykdėme savo elektroninėje parduotuvėje, – sako restoranų įranga prekiaujančios įmonės „Audores Baltic“ direktorius Robertas Ragauskas. – Nuosekliai ir atsakingai dirbdami daugelį metų esame įgiję tvirtą poziciją rinkoje ir tai padėjo išvengti didelių sunkumų. Tačiau uždarius didžiąją dalį viešojo maitinimo įstaigų, kurios yra mūsų pagrindiniai klientai, kilo rizika, kad gali sutrikti sąskaitų atsiskaitymų grandinė. Siekdami sumažinti galimas pandemijos rizikas ir įvertinę verslui siūlomas finansines priemones, kreipėmės į INVEGĄ dėl apmokėtinų sąskaitų paskolos“.
Apmokėtinų sąskaitų paskola ASAP leidžia įmonei, kurios klientai nebepajėgia apmokėti sąskaitų, gauti dalį lėšų trūkumo padengiančią paskolą ir taip išlaikyti verslo tvarumą. R. Ragausko teigimu, apribojus „Audores Baltic“ klientų – viešojo maitinimo įstaigų, veiklą, kai kurioms iš šių įmonių tapo sudėtinga apmokėti sąskaitas ar vykdyti kitus savo įsipareigojimus. Paskola padėjo „Audores Baltic“ išsaugoti egzistuojančius susitarimus su klientais ir kartu sulaukti apribojimų sušvelninimo.
Tuo tarpu restoranų grupė „Bajorų kiemas“ tiesiogiai patyrė karantino apribojimus – visų restoranų veikla buvo visiškai sustabdyta. Dėl to įmonei jos prašymu suteikta paskola labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams. Šios paskolos be užstato padeda padengti lėšų trūkumą, kuris atsiranda dėl karantino priverstinai sustabdžius veiklą. Jos teikiamos labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių būtinosioms išlaidoms padengti.
Šiuo metu veiklą atnaujinančios restoranų grupės direktorius Mantas Matyžius tvirtina, kad paskola įmonei buvo ypač svarbi dėl būtinybės mokėti patalpų nuomos mokesčius.
„Mūsų nuomotojai neatsižvelgė į tai, kad buvome priversti sustabdyti veiklą, – sako jis. – Mums nepavyko įrodyti, kad susidūrėme su nenugalima jėga (force majeure), nors turėjome pramonės ir amatų rūmų išduotas tai liudijančias pažymas. Todėl gavę paskolą apmokėjome dalį nuomos mokesčių. Taip pat atlikome ir kelis kitus apyvartinius mokėjimus. Tokiu būdu mums pavyko išsaugoti restoranų infrastruktūrą ir sulaukti galimybės atnaujinti veiklą“.
Pasak M. Matyžiaus, veiklos atnaujinimas toli gražu nereiškia, kad iš karto atsistatys ir įmonės apyvarta. Net priešingai, po sustabdymo iš naujo pradėjus darbą galima tikėtis lėšų trūkumo. Dėl to verslininkas siūlo koreguoti INVEGA paskolų sąlygas.
„Kai atnaujinta veikla įsibėgės, apyvartinių lėšų vėl trūks dėl karantino padarinių. Tada apyvartinės lėšos bus dar reikalingesnės ir tokioje situacijoje panašios paskolos taip pat būtų svarbi parama verslui. Bet tam reikia pakeisti vieną iš esminių sąlygų leidžiant apmokėti išlaidas ir po liepos 31 d.“, – teigia M. Matyžius.
Atsižvelgdamas į dabar galiojančias paskolų labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams sąlygas, M. Matyžius patarė šių paskolų siekiantiems verslininkams įsigilinti į paskoloms taikomus apribojimus ir rimtai įvertinti šių lėšų panaudojimo galimybes. Paskola gali būti tikrai svarbi pagalba verslams, kurie patiria sunkumų dėl COVID-19 pandemijos.
Kartodromą „Speedway“ valdančios bendrovės „Donersa“ direktorius Vytautas Leščiauskas taip pat pritaria, kad INVEGA paskolos yra svarbi parama dėl pandemijos nukentėjusiems verslams. Pasak jo, ypač skaudų smūgį patyrė tie, kuriems karantino apribojimai sutapo su beprasidedančiu intensyvesnės veiklos sezonu.
„Mūsų verslas yra sezononis ir šį pavasarį, jau visiškai išsekus atsargoms, užklupo karantinas, kuris visiškai sustabdė mūsų veiklą, – sako V. Leščiauskas. – Nebeturėjome iš ko nei mokėti atlyginimų, nei atsiskaityti su tiekėjais. INVEGA priemonės leido išlaikyti darbuotojams darbo vietas, ir apmokėti sąskaitas. Gavę paskolą, atsiskaitėme ir su tais tiekėjais, kurių terminai dar neartėjo prie pabaigos, tačiau kurie nesugebėjo patys gauti valstybės paramos, nors taip pat buvo nukentėjusiųjų sąraše“.
V. Leščiauskas patarė ir kitiems verslininkams veikti solidariai, aktyviai teikti paraiškas ir pasitikėti INVEGA ir finansų tarpininkų konsultacijomis. Tiksliai įvertinęs savo įmonės padėtį ir aktyviai ieškodamas patarimų „Donersa“ vadovas sėkmingai pasinaudojo ir apmokėtinų sąskaitų paskola ASAP, ir paskola labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams.
INVEGOS duomenimis, ASAP paskola jau sėkmingai pasinaudojo 267 įmonės, tuo tarpu paskolos labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams suteiktos 522 pareiškėjams.
Naujausia informacija apie INVEGOS teikiamą valstybės pagalbą su sunkumais susiduriančiam ar naujų galimybių ieškančiam verslui skelbiama interneto svetainės specialioje skiltyje Pagalba verslui COVID-19 krizės metu.