Ekonomikos ir inovacijų ministerija startuolio sąvoką apibrėžė įstatymu
Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengtiems Smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) plėtros įstatymo pakeitimams, kuriais apibrėžiama seniai vartojama, tačiau į teisės aktus iki šiol nebuvusi įtraukta sąvoka „startuolis“. Nustatoma, kad startuolis – tai didelį ir inovacijomis grindžiamą verslo plėtros potencialą turinti labai maža ar maža įmonė, veikianti ne ilgiau kaip 5 metus.
„Lietuva iki šiol nebuvo apsibrėžusi, kas yra startuolis. Nors šis verslo modelis visuomenei, ypač verslo, mokslo bendruomenėms ir politikams, palyginti gerai suprantamas, sąvokos nebuvimas teisės aktuose kliudė kurti startuoliams palankesnę verslo aplinką, kuri dažnu atveju remiasi kitokiais sprendimais nei daugelio tradicinių verslų. Startuolio apibrėžimas įstatymu leis ir toliau stiprinti vieną prioritetinių šalies ekonomikos sričių – startuolių ekosistemą“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.
2018 m. pabaigoje viešosios įstaigos „Versli Lietuva“ duomenų bazėje buvo 520 startuolių, startuolių skaičiaus augimas pastaraisiais metais siekė 58 proc. Pernai Lietuvos startuolių bendruomenė pasiekė rekordinius rezultatus – pritraukė 183 mln. Eur investicijų iš užsienio ir Lietuvos investicinių fondų. Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra užsibrėžusi tikslą iki 2020 metų startuolių skaičių Lietuvoje išauginti iki 1000.
„Pernai metais Ekonomikos ir inovacijų ministerija 11 mln. eurų Europos Sąjungos investicijų paskirstė taip, kad jomis galėtų pasinaudoti startuoliai, rizikos kapitalo fondus pasiekė 30 mln. eurų, ypač svarbus žingsnis ekosistemai buvo Akceleravimo fondo atsiradimas, suteiksiantis daugiau galimybių gauti finansavimą pradinės stadijos startuoliams. Atsiradus startuolio apibrėžimui šiemet bus teikiama daugiau verslo aplinkos gerinimo sprendimų“, – sako V. Sinkevičius.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija jau pateikė siūlymus dėl lankstesnio opcionų apmokestinimo, kartu su kitomis institucijomis ketina sukurti užsienio talentų pritraukimą, išlaikymą ir integraciją Lietuvoje skatinančios „Startup Employee Visa“ procedūras bei supaprastinti užsienio startuolių atvykimo į šalį „Startup Visa“ procedūras. Taip pat numatoma didinti VšĮ „Versli Lietuva“ pagalbą startuolių kūrėjams ir užsienio startuoliams persikeliant į Lietuvą.
Be to, šiais metais numatoma pradėti taikyti beveik 2 mln. eurų vertės ES investicijų priemonę „FinTech Lt“. Teikiant specializuotas inovacijų konsultacines ir paramos paslaugas, ši priemonė iki 2020 metų turėtų padėti įsisteigti 20 naujų finansinių technologijų srityje veikiančių startuolių.
15min.lt informacija