*alt_site_homepage_image* *alt_site_co_fund_image*
lt
en
Verslui Finansavimo partneriams

Ekologiškų pakuočių verslą pakylėjo karantino suvaržymai

Kas bendro tarp kukurūzų ir siuntinio pakuotės? – Kukurūzų krakmolas. Iš jo gaminamų ekologiškų pakuočių verslas Lietuvoje startavo tuomet, kai pasaulį sukaustė pandemija. Kai dažnas gūžėsi nuo nežinios, jauna kauniečių Felenderių pora įgyvendino idėją padėti verslui būti socialiai atsakingesniam ir palikti mažiau šiukšlių – siuntinius siųsti kompostuojamose pakuotėse.

Ar tikrai pasiryžę rizikuoti?

Sumanymą prekiauti greitai suyrančiomis gamtai draugiškomis pakuotėmis Linas Felenderis ir Gabrielė Vaitkaitytė-Felenderė parsivežė iš Vokietijos. Ten kurį laiką jiedu gyveno ir dairėsi verslo idėjų.

Patys susidūrėme su dilema – prekiaujame ekologiškais dirbiniais, o siųsti juos tenka plastiko pakuotėse. Todėl kompostuojamas pakuotes sėkmingai išbandėme patys ir tuomet nusprendėme pasiūlyti jų ir kitiems.

Tiesa, pradėjo ne nuo pakuočių, o nuo tvarios mados verslo, Kaune atidarė parduotuvę. „Patys susidūrėme su dilema – prekiaujame ekologiškais dirbiniais, o siųsti juos tenka plastiko pakuotėse. Todėl kompostuojamas pakuotes sėkmingai išbandėme patys ir tuomet nusprendėme pasiūlyti jų ir kitiems“, – pasakojo L. Felenderis.

Jis prisipažįsta, kad naują verslo idėją, kurią įgyvendinti pradėjo prieš metus, gerai apsvarstė, įkūrė bendrovę „Pack from nature“ ir viską detaliai apskaičiavo. Patobulinti verslo planą padėjo ir versle besisukantys kiti šeimos nariai. Jie atkreipė dėmesį, kad būtina įvertinti ne optimistiškąjį variantą, bet tokį, kai aplinkybės nesiklostys pagal planą. Tačiau net ir tuomet finansiniai skaičiai jauniesiems verslininkams buvo palankūs.

Lengvatinę paskolą verslo pradžiai, kurią administruoja INVEGA, suteikė kredito unija. INVEGA verslams iki vienų metų siūlo lengvatines paskolas pagal priemonę „Verslumo skatinimo fondas 2014–2020 m., finansuojamas iš Europos socialinio fondo“. O šias paskolas teikia kredito unijų konsorciumas, kurioms atstovauja Lietuvos centrinė kredito unija.

Be to, panaudojus šios paskolos lėšas, galima kreiptis į INVEGĄ dėl „Subsidijos verslo pradžiai“ ir gauti dalies darbo užmokesčio kompensaciją arba pasinaudoti kita galimybe – gauti iki 95 proc. paskolų palūkanų kompensaciją. O jeigu įmonė susiduria su užstato problema, INVEGA gali suteikti paskolos garantiją, atstojančią dalį kredituotojų prašomo užstato.

„Viskam pasirengėme ir dokumentus susitvarkėme labai greitai – vos per du mėnesius. Kaip tik tada pasaulį sukaustė pandemija. Net sulaukėme skambučio iš INVEGOS, kai buvo sprendžiama dėl garantijos suteikimo, ar tikrai esame pasiryžę dirbti? Juk verslai stoja. Tačiau nepabūgome“, – pradžią prisiminė Linas.

Jis džiaugiasi, kad karantinas vieniems tapęs sunkiu išbandymu, jiems atnešė sėkmę, nes suklestėjo elektroninė prekyba, reikėjo vis daugiau pakuočių siuntiniams. Valstybės teikiamas finansavimas jiems padėjo sėkmingai įsukti reklamą, sukurti elektroninę parduotuvę.

Dviese iki šiol dirbantys Felenderiai pasidalijo pareigomis: Linas rūpinasi įmonės finansais, o jo žmona Gabrielė tapo vadove.

Pakuotės suyra per tris mėnesius

Ekologiškos siuntinių pakuotės įdomios tuo, kad atsparumu nenusileidžia plastikui, yra matinės spalvos, o jas liečiant atrodo tarsi čiupinėtum švelnų šilką. Pakuotės pagamintos iš kukurūzų krakmolo ir bioplastiko, medžiagų, kurios visiškai suyra vos per tris mėnesius. Jas lengvai galima kompostuoti namuose, tereikia šilumos ir drėgmės, nereikia jokių papildomų kompostavimą aktyvuojančių medžiagų.

„Šie maišeliai suirs kaip obuolio graužtukas ir taps maistu sliekams, o galiausiai – juodžemiu. Net ir atsitiktinai išmestos gamtoje pakuotės nepaliks mikroplastiko pėdsakų, o sąvartyne suirs kaip ir bet kokios maisto atliekos“, – pasakojo Linas. Greičiau suirti gamtoje pakuotei padės ir juoda jos spalva, kuri traukia šilumą.

L .Felenderis pripažįsta, kad įtikinti, kad naudodamas ekologiškas pakuotes verslas sau kuria pridėtinę vertę — viena sudėtingiausių darbo dalių. Tačiau nors vis dar susiduria su skepticizmu, pristatyti šią prekę reikia ne visiems, nes socialiai atsakingi verslai ir domisi, ir žino.

Vis dar sulaiko kaina

Lietuvoje kol kas lieka tik apie 10 proc. įmonės „Pack from nature“ parduodamų suyrančių pakuočių. Dažną vietos verslininką, net ir pritariantį ekologijos idėjoms, vis dar sulaiko kaina.

Ekologiškos pakuotės maždaug du kartus brangesnės nei įprastos plastikinės. Todėl didžioji suyrančių pakuočių dalis iškeliauja į užsienį – JAV ir didžiąsias Europos šalis, kur ekologiškose pakuotėse pas klientus keliauja pačios netikėčiausios prekės.

„Įmonė išsiųsdama prekę ekologiškoje kompostuojamoje pakuotėje parodo, kad jai rūpi klientas ir jo aplinka. Taip pat svarbu paminėti, kad šią pakuotę galima panaudoti du ar net tris kartus, nes ji turi papildomą užklijavimo juostelę arba ją galima užklijuoti taip pat lengvai suyrančia lipnia juosta“, – aiškino verslininkas L. Felenderis.

Nors įprastos suyrančios pakuotės yra juodos, jas galima pagaminti įvairiausių spalvų, papuošti užrašais ir logotipais.

Ekologiškų pakuočių gamintojų pasaulyje nedaug

Ieškodami sertifikuotų ekologiškų pakuočių gamintojų, Felenderiai pirmiausiai rado dvi įmones: vieną – Australijoje, kitą – Kanadoje. Pirmuosius gaminius užsisakė iš Australijos, tačiau suprato, kad nuolatinis siuntimas ekologijos nepridės. Reikėjo kito sprendimo.

Nei Baltijos šalyse, nei kur nors kitur Europoje panašių gamintojų nebuvo, todėl verslininkai užmezgė ryšius su gamykla Kinijoje, iš kurios didžiausi užsakymai keliauja tiesiai klientų adresu. Mažesni pirmiausiai pasiekia sandėlį Kaune, iš kur ir yra paskirstomi. Neseniai verslininkai išsinuomojo ir biurą, nes visą laiką dirbo iš namų.

Gamintojų rinką tyręs L. Felenderis pastebėjo, kad Kinijoje daug vadinamojo žaliojo smegenų plovimo, kur manydamas, kad perki ekologišką prekę iš tiesų gali gauti nežinia ką. Kita vertus, žaliosios idėjos iš tiesų populiarėja, gamyboje mažėja plastiko sunaudojimas.

„Gamyklą rinkomės labai atsakingai. Mums rūpėjo ne tik kokybę ir ekologiją įrodantys sertifikatai. Domėjomės, ar gamykloje nėra išnaudojami žmonės, kokia jos reputacija“, – aiškino L. Felenderis.

Svajoja atidaryti gamyklą Lietuvoje

Ir ekologišką gyvenimo būdą, ir ekologišką verslą pasirinkę Felenderiai tiki, kad keisti aplinką gali kiekvienas. Tereikia pradėti nuo savęs: atliekų rūšiavimas, sugedusių daiktų taisymas, o ne išmetimas, antrinis panaudojimas ir vartotojiškumo mažinimas – tai paprasta daryti kasdien.
„Labai smagu, kai paskambina mūsų idėjas palaikantys žmonės ir sako, kad labai džiaugiasi suradę tokių pakuočių Lietuvoje. Tai tik patvirtina, kad mūsų darbas – prasmingas“, – sako L. Felenderis.

Felenderiai turi svajonę suyrančių pakuočių gamyklą atidaryti Lietuvoje. Jei ne Lietuvoje, tai galbūt Vokietijoje, kur būtų paprastesnis kukurūzų atliekų, reikalingų gamybai, tiekimas.

Jie tiki, kad ekologiškų pakuočių verslas padės mažinti plastiko suvartojimą, liks mažiau aplinką teršiančių vienkartinių plastiko maišelių.

Žaliųjų finansų institutas