A. Armonaitė: darbuotojų testavimas leis greičiau visiems išeiti iš karantino suvaržymų
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos informacija
Verslas jau gali pradėti testuoti savo darbuotojus ir rinkti sąskaitas už asmens sveikatos priežiūros įstaigose atliktus testus, už kuriuos vėliau gaus valstybės kompensacijas. Bus kompensuojama po 12 eurų už vieną greitąjį serologinį antikūnų tyrimą ir (ar) už greitąjį antigeno testą.
„Į darbus jau grįžo tūkstančiai žmonių. Labai svarbu, kad įprastą veiklą jie tęstų saugiai. Reguliarus testavimas leidžia itin greitai atsekti užsikrėtimo atvejus, tad labai kviečiu verslą būti aktyvų. Tik nuo visų mūsų sąmoningumo ir atsakomybės priklausys, kaip greitai karantino sąlygas galėtumėme atlaisvinti dar labiau“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Kompensacijas už darbuotojų testavimą galės gauti smulkusis ir vidutinis verslas, įskaitant dirbančiuosius savarankiškai, jei jų veikla buvo apribota antrojo karantino metu. Įmonės per pastaruosius dvejus metus turi būti nepasiekusios 200 tūkst. eurų valstybės pagalbos kartelės.
Tam, kad galėtų pretenduoti į kompensaciją, smulkusis ir vidutinis verslas turi sudaryti sutartį su asmens sveikatos priežiūros įstaiga, turinčia teisę atlikti tokius testus (įstaigų sąrašas – VASPVT svetainėje). Darbuotojams tyrimai turės būti atliekami reguliariai.
Kompensacijos bus skiriamos už nuo 2021 m. vasario 23 d. iki 2021 m. gegužės 31 d. patirtas tyrimų išlaidas. Dėl kompensacijų verslas kovo mėnesio pabaigoje, kai bus baigta programuoti reikiama informacinė sistema, turės kreiptis į INVEGĄ: užpildyti paraišką ir pateikti reikiamus dokumentus. Taip pat reikės pateikti tyrimų išlaidas pagrindžiančius dokumentus, kuriuose būtų nurodytas atliktų tyrimų skaičius ir kaina.
Darbuotojų testavimo kompensacijoms skiriama 30 mln. eurų. Už šias lėšas bus galima testuoti apie 100 tūkst. darbuotojų, o vienas žmogus per tris mėnesius galėtų būti patikrintas iki 12 kartų.
Greitasis testavimas leidžia operatyviai atsekti susirgimo atvejus, trumpinti kai kurių darbuotojų izoliacijos laikotarpį arba jų išvis neizoliuoti. Greitasis serologinis antikūnų testas nustato, ar asmuo yra persirgęs koronavirusu, o greitasis antigenų testas parodo, ar testavimo metu asmuo serga šia liga. Antikūnų testas atliekamas ne dažniau kaip kas 60 dienų, o antigeno testas – ne dažniau kaip kas 7 dienas ir ne rečiau kaip kas 10 dienų.
Darbuotojus testuojančios įmonės savo patalpas galės pažymėti specialiu ženklu – Ekonomikos ir inovacijų ministerija sukūrė lipduką ir kviečią verslo atstovus jį atsisiųsti čia, išsispausdinti ir naudotis. Taip lankytojai, pirkėjai ir klientai bus informuoti, kad verslas yra atsakingas ir paslaugas teikia saugiai.