*alt_site_homepage_image* *alt_site_co_fund_image*
lt
en
Verslui Finansavimo partneriams

Tradicines medžiagas prikėlė ekologiniam novatoriškam-inovatyviam verslui

Visame pasaulyje vykstantys masiniai protestai prieš klimato atšilimą, išaugęs žmonių rūpestis aplinkos apsaugos klausimais ir vis atsakingesnis vartojimas neaplenkia ir nekilnojamo turto, statybų sektoriaus. Vilniečių įkurta įmonė „Ecococon“ sukūrė unikalią šiaudinių namų sienų technologiją ir jau spėjo sulaukti tarptautinio įvertinimo.

Gyvenimas arčiau gamtos – taip šiaudinius namus apibūdina įmonės vadovas Marius Tarvydas. Jo teigimu, keltis į tokius namus ryžtasi tikrai ne visi, tačiau vis daugiau žmonių įkvepia idėja gyventi natūralių medžiagų aplinkoje. Apie tai, kaip sukūrė ir ištobulino unikalią šiaudinių sienų gamybos technologiją, kaip į naują, inovatyvų statybų sprendimą reaguoja klientai ir kodėl sunku keisti nusistovėjusį žmonių požiūrį, kad patikima gali būti tik tradicinė statyba, pasakoja įmonės vadovas Marius Tarvydas.

Veikiate jau 10 metų, papasakokite, kaip gimė „Ecococon“ gaminami šiaudiniai namai?

Kaip ir daugelis verslų, „Ecococon“ įsikūrė vedina kelių bendraminčių troškimo gyventi ekologiškame name, natūralioje, gamtos neteršiančioje aplinkoje. Pamatai, sienos, langai, stogas, vidinės pertvaros – namą sudaro net keli reikšmingi elementai. Vieną iš jų – pastato išorinę sienos konstrukciją, vietoj akmens ar medžio plaušo vatos, naudodami šiaudus kaip apšiltinamąją medžiagą, gaminame ir mes.

Tiesa, per visus veiklos metus šį namų gamybos būdą gerokai ištobulinome ir mūsų statybos skydinė technologija netgi sulaukė tarptautinio dėmesio, buvome atrinkti tarp dešimties geriausių tarptautinio eko-inovacijų konkurso „Cradle to Cradle“ finalininkų.

Šiaudiniai namai – vienas seniausių pastatų apšiltinimui naudojamų statybos būdų, kuris žinomas jau nuo XIX amžiaus ir vėliau nepagrįstai užmirštas dėl atsiradusių kitų statybos būdų. 1996-aisiais Lietuvoje buvo pastatytas pirmasis šiaudinis namas. Tokios statybos privalumai buvo nenuginčijami: mažesnės darbo sąnaudos, greitesnis rezultatas bei daug šiltesnis pastatas.

Kiek Lietuvoje iš viso yra jūsų statytų šiaudinių namų?

Šiandien esame įsikūrę Vilniuje, o 95 proc. savo gaminių realizuojame užsienio rinkose: Skandinavijos šalyse, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Europoje. Galutinio rezultato į užsienio šalis iš Vilniaus negabename, o surenkame technologinę liniją ir šiaudines sienas gaminame jau vietoje, nes kitaip tai pareikalautų didelių transportavimo išlaidų. Per metus Lietuvoje įgyvendiname tik maždaug 3-4 projektus, o tuo tarpu užsienyje – 50-60. Apskritai, per metus pagaminame maždaug 5 tūkst. kv. metrų konstrukcijų, maždaug tiek atitiktų Vilniaus Lukiškių aikštės plotą.

Tai, kad nesame tokie populiarūs Lietuvoje, lemia gana aukšta, palyginus su kitų konstrukcijų sienomis, produkcijos kaina. Tačiau pastebime, kad sprendimą statyti namą su šiaudinėmis konstrukcijomis lengviau priima tie žmonės, kurių aplinkoje jau yra draugų, pažįstamų, giminių ar kaimynų, pasistačiusių panašius namus. Apsilankę tokiuose pastatuose žmonės pajaučia šių konstrukcijų naudą žmogaus sveikatai.

Kokia gi ta unikali technologija, sulaukusi tarptautinio susidomėjimo?

Iš pradžių šiaudais apšiltindavome namus tradiciniu būdu, tiesiog į sienų konstrukcijas presuodami šiaudų ryšulius. Tačiau toks apšiltinimo būdas, visas gamybos procesas užimdavo labai daug laiko ir pastangų, o ir kokybė iki galo netenkindavo.

Dabartinė produkto vizija ir technologija, kuria vadovaujamės, buvo tobulinama ir pasiekta maždaug per dešimtmetį.  Į karkasinį medinį skydą dedami palaidi šiaudai, kurie yra suspaudžiami 100-120 kg/m2 tankiu. Į tokią sieną net neįmanoma įkišti piršto ir tai leidžia pasiekti geras šiaudinio skydo šiluminės varžos, garso izoliacijos, atsparumo ugniai ir kitas charakteristikas, atitinkančias A+ energetinę klasę. Iš šiaudų skydų statomi namai pasižymi greita statyba ir nedideliais žmogiškaisiais ištekliais.

Faktas, kad namo sienos gaminamos iš presuotų šiaudų – didelio pasitikėjimo nekelia, juk tai – ypatingai degi medžiaga. Su kokiais didžiausiais iššūkiais jums teko susidurti užkariaujant rinką?

Galima sakyti, kad su iššūkiais susiduriame nuolat. Kadangi tiesioginių konkurentų, gaminančių tokias pačias šiaudinių sienų konstrukcijas, niekada neturėjome, mums patiems reikėjo sukurti šį produktą ir jį sertifikuoti. Taip pat reikėjo sukurti ir ištobulinti visą technologinę liniją, kas nuolat pareikalauja nemažų investicijų.

Todėl nusprendėme pasinaudoti UAB „Investicijų ir verslo garantijos” (INVEGA) siūloma paramos priemone „Eco konsultantas LT“, finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Ši priemonė siūlo pačias įvairiausias konsultacijas verslui. Pasirinkome aktualiausias konsultacijas mūsų verslui – apie ekologinių gaminių projektavimą, eko-inovacijų diegimą, taršos prevenciją, aplinkosaugos vadybos sistemų diegimą. Ir labai svarbu ir vertinga tai, kad dalį konsultacijų metu patirtų išlaidų mums vėliau kompensavo INVEGA.

Vienas iš aktualiausių iššūkių mums – gamybos automatizavimas ir technologinės linijos robotizavimas. Sumažinus žmogiškųjų išteklių sąnaudas, mažėtų ir produkto kaina, nes šiuo metu statybų rinkoje mūsų produkcija yra 15-30 proc. brangesnė.

Na, ir trečiasis ne ką lengvesnis iššūkis – keisti nusistovėjusius visuomenės stereotipus ir įveikti žmonių požiūrio barjerus. Didžioji dauguma išsigąsta išgirdę, kad gaminame sienų konstrukcijas iš šiaudų, nes galvoja, kad tai nepatikima, neilgaamžiška, gali supūti, užsidegti, įsiveisti graužikai ir pan. Iš tiesų, pasitelkdami šiuolaikines priemones, šiaudus apdorojame specialia technologija, supresuojame juos taip tankiai, nepalikdami konstrukcijoje deguonies, dėl to šiaudai tampa nedegia medžiaga. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nenaudojame jokių cheminių medžiagų, tai visiškai natūralus, gamtai nekenksmingas būdas, todėl tai tampa pirmu pasirinkimu žmonėms, siekiantiems gyventi ekologiškiau.

Kokią reikšmę jums ir visai visuomenei suteikia tai, kad didžioji dalis jūsų verslo yra paremta ekologiškų idėjų sklaida?

Atsiradome pačiu laiku, kai per visą pasaulį vilnija protesto akcijos dėl klimato atšilimo, didėjančios CO2 emisijos, gamtos išteklių mažinimo, per didelio iškastinio kuro vartojimo. Šiame kontekste esame labai aktualūs, nes siūlome inovatyvius, technologinius ir aplinkai draugiškus sprendimus. Net 98 proc. mūsų produkto sudaro atsinaujinanti žaliava, biologinė atlieka – šiaudai. Taip pat gamyboje naudojame medieną tik iš atsodintų miškų. Abiejų medžiagų gyvavimo pabaigoje jos gali būti perdirbamos ar paverčiamos į granules ir tam  procesui nenaudojami jokie papildomi ištekliai, kurie galėtų pakenkti aplinkai.

Be to, šiaudinė konstrukcija palaiko idealų pastato mikroklimatą be jokių inžinerinių sistemų. Tokie namai pasižymi labai geru drėgmės balansu, žiemą pastatas sulaiko šilumą, o vasarą – puikiai vėdinasi net be kondicionavimo įrengimų.

Kas labiausiai lemia įmonės sėkmę ir kokiais pasiekimais šiandien didžiuojatės?

Būtent inovatyvumas, aktualumas ir modernumas yra pagrindiniai trys kriterijai, kurie, nesvarbu, kuo įmonė užsiima, lemia produkto sėkmę.

Neseniai sumontavome pirmąjį demonstracinį namą Niujorke, o visą procesą užfiksavo JAV televizijos kanalas „Discovery Chanel“, kuriame greitai pasirodys net kelios laidos apie mūsų sukurtą produktą. Toks didžiulis susidomėjimas ir pripažinimas mums yra reikšmingas pasiekimas, verčiantis nesustoti.

Taip pat prieš dvi savaites Kinijoje vykusioje 23-ioje pasaulinėje „Pasyvaus namo“ konferencijoje, kurioje dalyvauja didžioji dauguma pasaulio  pasyvių namų architektų, mūsų produkcija buvo apdovanota prestižiniu šio instituto apdovanojimu „Inovatyviausias produktas“.

 

Žaliųjų finansų institutas