Mokymasis – raktas į sėkmę
Tobulėjimas neturėtų būti užkraunamas tik ant darbuotojų pečių, įsitikinusi UAB „Natura Medica“ vadovė Rosita Basevičienė. Ne vienerius metus farmacijos srityje dirbusi R. Basevičienė jau seniai norėjo pradėti savo verslą, tačiau vienai buvo nedrąsu. 2014 m. įkurti žmonių sveikatinimu užsiimančią įmonę „Natura Medica“ ją paskatino sūnus Karolis, kuris tapo įmonės projektų vadovu.
Pradedant verslą atsiranda daug įvairių išlaidų, tokių kaip reklama, investicijos į produkto gamybą. Tad kompensavimo priemonės veiklos pradžioje yra itin svarbios. „Natura Medica“ naudojosi net keletu jų – lengvatine Verslumo skatinimo fondo paskola (šiuo metu teikiamos paskolos iš „Verslumo skatinimo 2014-2020 m. fondo, finansuojamo Europos socialinio fondo lėšomis“) ir „Dalinio palūkanų kompensavimo“ priemone, finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.
Plečiant veiklą įmonei buvo naudinga ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) teikiama darbuotojų mokymų kompensavimo priemonė „Kompetencijų vaučeris“, finansuojama Europos socialinio fondo lėšomis.
Pasak bendrovės „Natura Medica“ vadovės R. Basevičienės, neretai verslo kūrėjai sutaupyti bando atsisakydami darbuotojų mokymų. „Daugumai mažų įmonių trūksta lėšų, kad galėtų jas investuoti į darbuotojų mokymą. Svarbesnė būna reklama ar pardavimų didinimas, o darbuotojui užkraunama atsakomybė patiems domėtis naujovėmis. „Kompetencijų vaučeris“ sprendžia šią problemą, leidžia įmonei būti iniciatyviai ir rūpintis savo darbuotojais“, – sako R. Basevičienė ir priduria, kad tokios investicijos netrukus atsiperka – auga darbuotojų kompetencija, jie gali atlikti sudėtingesnes užduotis.
Įmonė „Natura Medica“ subsidiją panaudojo kalbų kursams. Panašu, kad darbuotojų mokymų kompensavimo priemonė gali tapti jos raktu į sėkmę: vadovės planuose – plėtra į Lenkijos rinką.
Vis dėlto, įmonė neketina apsiriboti šiais mokymais ir ateityje planuoja dar tobulintis, pavyzdžiui, rinkodaros srityje, tačiau kol kas tokios aukšto lygio programos nerado.
„Mūsų įmonei labai svarbu didinti darbuotojų žinias ir išlikti konkurencingai rinkoje. Vadovaujamės idėja, kad rinkoje laimi greitesnis ir sumanesnis, o investuodami į naujas kompetencijas tikime, kad tai taps vienu iš įmonės sėkmės veiksnių“, – požiūrį į mokymąsi atskleidė verslininkė.
Darbuotojų mokymų kompensavimas
Priemonė „Kompetencijų vaučeris“ suteikia galimybę gauti dirbančiųjų mokymosi išlaidų kompensaciją. Didžiausias galimas jos dydis – 4500 eurų. Labai mažoje, mažoje ar vidutinėje įmonėje kompensacija gali sudaryti 80 proc. visų mokymų sumos, o didelei – 70 proc. Mokymo programą galima pasirinkti iš Mokymų teikėjų ir mokymų programų sąrašo, kuris skelbiamas „Invega“ ir VšĮ „Versli Lietuva“ svetainėse. Priemonė skirta specialistams, norintiems prisitaikyti prie sparčiai kintančios aplinkos, nuolatinių technologinių pokyčių ir išlikti konkurencingiems rinkoje. Investicija į mokymus gali tapti ir darbuotojų motyvavimo priemone.
„Invega“ verslui gali pasiūlyti ir kitų konsultacijų kompensavimo priemonių, skirtų labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms:
- Norintieji gauti konsultacijų, padedančių pasirengti eksportui, kompensaciją, gali pasinaudoti priemone „Expo konsultantas LT“. Didžiausia konsultacijoms skiriama suma – 4000 eurų. Nuo priemonės vykdymo pradžios užregistruotos 125 įgyvendinamos paraiškos.
- Siekiant aktyvesnių labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių investicijų į ekoinovacijas ir kitas efektyviai naudojančias technologijas, įsteigta priemonė „Eco konsultantas LT“. Įmonės gali gauti lėšų konsultacijoms dėl išteklių naudojimo, gamtinių resursų tausojimo. Didžiausia galima kompensuojama suma – 4000 eurų. Nuo priemonės vykdymo pradžios jau užregistruotos 22 įgyvendinamos paraiškos.
- Sėkmingos pradedančiųjų įmonių verslo pradžios arba jau įsitvirtinusių įmonių plėtros klausimams spręsti įsteigta priemonė „Verslo konsultantas LT“. Ja pasinaudojusioms labai mažoms, mažoms ir vidutinės įmonėms gali būti kompensuojama iki 2000 eurų verslo konsultacijų per 6 mėnesius. Šiuo metu yra tvirtinama 761 įgyvendinama paraiška, 275 jau baigtos įgyvendinti.
Konsultacijų temas ir konsultantus galima išsirinkti iš Verslo konsultantų tinklo sąrašo, kuris skelbiamas svetainėje https://vkt.verslilietuva.lt.
Žurnalo „IQ“ informacija