Kvalifikuotos darbo jėgos trūkumą sprendžia mokymai
Neretai mažuose miestuose veikiančios įmonės susiduria su reikiamą kvalifikaciją turinčių darbuotojų trūkumu – šią problemą tenka spręsti ir Kupiškio bendrovei „Frusela“. Įmonės direktorė Vilma Aukštikalnienė teigia, kad efektyviausias šios problemos sprendimo būdas – apmokyti potencialius darbuotojus ir integruoti juos į darbo rinką.
„Frusela” šiuo tikslu įgyvendina projektą pagal Europos Sąjungos (ES) priemonę „Kompetencijų vaučeris”, pagal kurį įmonė galės gauti dalies darbuotojų mokymo išlaidų kompensavimą.
Specialistų trūkumas
Įvairios koncentracijos ir sudėties cukraus sirupo, sausos grietinėlės pakaitalų bei sausos gliukozės gamyba užsiimančios įmonės direktorė V. Aukštikalnienė pastebi, kad Kupiškyje profesinę kvalifikaciją turinčių darbuotojų paklausa didelė ir jų trūkumas stabdo verslo našumą. Įmonė planuoja reikiamą kvalifikaciją turinčius darbuotojus paruošti savo iniciatyva bendradarbiaudama su mokymo centrais.
Planuojame apmokyti šiuo metu ypač reikalingų sričių darbuotojus. Pateikėme paraišką dėl elektrikams skirtų mokymų. Kupiškyje rasti kvalifikuoto elektriko šiuo metu beveik neįmanoma. Turime tik vieną specialistą, kuris po kelerių metų išeis į pensiją.
Mūsų tikslas – kad jaunuoliai noriai siektų žinių ir dalyvautų mokymų programoje, kuri yra praktiška ir būtų veiksminga verslui”, – sako pašnekovė,
Direktorė pasakoja, kad apie darbuotojų trūkumo problemą buvo pranešta net miesto savivaldybei. Savivaldybės administracija žadėjo padėti, tačiau, pasinaudojus Ūkio ministerijos administruojama priemone „Kompetencijų vaučeris”, sudėtingą situaciją tikimasi pakoreguoti greičiau.
„Tokiame mažame mieste kaip Kupiškis trūksta ne tik elektrikų, bet ir mechanikų, energetikų, ir t.t. Per trejus su puse metų taip ir nesuradome reikiamų specialistų. Tikimės, kad pasinaudodami ES priemone galėsime patys išsiugdyti verslui reikalingų darbuotojų”, - teigia V. Aukštikalnienė.
Pirmas žingsnis – kvalifikacijos suteikimas
Fruselos” atstovė pabrėžia, kad priemonė „Kompetencijų vaučeris” padeda darbuotojams sėkmingai integruotis į darbo rinką, o darbdaviams – įgyti reikiamų darbuotojų.
Įmonėje norinčių darbuotis yra, tačiau darbo pobūdis toks, kad reikia konkrečių žinių ir dokumentų, oficialiai patvirtinančių kvalifikaciją.
„Pavyzdžiui, žmogus neturi reikiamų žinių, nėra išlaikęs kvalifikaciją patvirtinančių egzaminų. Be šių dokumentų jis negali atlikti savo pareigų”, – sako atstovė.
Kupiškyje esančiai įmonei jau „Kompetencijų vaučeris” padeda darbuotojams integruotis į darbo rinką, o darbdaviams suteiktas finansavimas ir pasirašyta dotacijos sutartis. „Paslaugas mums jau pasiūlė kelios įmonės, užsiimančios darbuotojų mokymais. Susisiekėme su programų rengėjais ir šiuo metu laukiame atsakymo dėl naujų programų įtraukimo į jų sąrašus”, – sako ji.
Kviečia įmones teikti paraiškas
Priemonė „Kompetencijų vaučeris” – negrąžintina subsidija, suteikianti įmonėms galimybę kelti savo darbuotojų kvalifikaciją ir kompetenciją, o darbuotojams geriau prisitaikyti prie nuolat kintančių darbo rinkos reikalavimų. Priemonė suteiks įmonėms finansavimą darbuotojams mokyti tuo metu, kai jų reikia, ir tokia apimtimi, kokios reikia.
Jau paskelbtas pirmasis kvietimas įmonėms teikti paraiškas. Šiuo kvietimu darbuotojų mokymams planuojama skirti 10 mln. eurų ES struktūrinių fondų lėšų. Iš viso iki 2020 m. įmonių darbuotojų mokymams numatoma skirti 33,8 mln. eurų. Priemone gali pasinaudoti valstybės arba savivaldybės įmonės ir privatūs juridiniai asmenys, veikiantys ne trumpiau kaip vienus metus.
Mokymams pasibaigus įmonės galės gauti dalies patirtų darbuotojų mokymo išlaidų kompensaciją. Labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms finansuojama 80 proc., didelėms - 70 proc. mokymų išlaidų sumos. Vienam pareiškėjui maksimali mokymų kompensacija metams yra 4500 eurų.
Paraiškos dėl dalinės darbuotojų mokymų išlaidų kompensacijos bendrovei „Investicijų ir verslo garantijos” (INVEGA) gali būti teikiamos iki 2020 m. lapkričio 30 d. Mokymų programų sąrašą galima rasti VšĮ „Versli Lietuva” svetainėje www.verslilietuva.lt. Šis sąrašas nuolat pildomas, o neradus reikiamos mokymų programos galima kreiptis į VšĮ „Versli Lietuva” dėl jos įtraukimo į sąrašą.
Informacija parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.
Laikraščio „Lietuvos rytas“ informacija