Kauniečių sukurtas kamuoliukas kovos su rankų drebėjimu
Kauno inovatyvių įmonių žemėlapis prieš kelerius metus pasipildė medicinos srityje besispecializuojančia „Fidens“. Įmonė ieško sprendimų, kaip padėti rankų drebėjimo kamuojamiems žmonėms.
Šalina tremoro simptomus Pasak „Fidens“ direktoriaus Manto Venslausko, įmonė jau dvejus metus darbuojasi kurdama naują produktą – įrenginį, skirtą esencialinio tremoro kamuojamiems žmonėms. Tremoras – nevalingas kūno dalies, dažniausiai rankų, drebėjimas, o žodis „esencialinis“ byloja, kad drebulys nėra susijęs su kitomis ligomis, o yra savarankiška organizmo būklė. Kartais tremoras painiojamas su Parkinsono liga, tačiau tremoras yra daug dažnesnė būklė ir nėra susijęs su rimtomis komplikacijomis, kurios būdingos sergant Parkinsono liga.
Manoma, kad nevalingą drebėjimą sukelia pakitimai smegenų dalyje, kontroliuojančioje judesius. Tokių simptomų kamuojamiems žmonėms sunkiau atlikti kasdienę ruošą, pasirūpinti savimi. Ši Kauno mokslo ir technologijų parke įsikūrusi įmonė siekia sukurti tokį prietaisą, kuris leistų pašalinti tremoro simptomus, o juo sergantiems asmenims jaustis visavertiškai, netrukdomai atlikti įprastus buities darbus.
Didelis poreikis
Pasak pašnekovo, įmonės kuriamas rankų drebėjimą mažinantis įrenginys yra nedidelis vibruojantis kamuoliukas, kurį rankoje palaikius vos tris minutes akivaizdžiai sumažėja tremoro požymiai. Anot M.Venslausko, šio aparato atsiradimo idėja kilo dar rašant disertaciją apie kraujotakai aktyvinti žmogaus galūnėse skirto įrenginio ir metodikos kūrimą. Tai, kad rinkoje yra didžiulis rankų drebėjimą mažinančio aparato poreikis, M.Venslauskas sako sužinojęs iš neurologų, su kuriais teko bendrauti darbo klausimais.
„Paaiškėjo, kad egzistuoja tokia problema ir iki šiol jai išspręsti nėra jokios išeities, todėl nusprendžiau gilintis į šią sritį. Atsirado bendraminčių, siekiančių kartu įgyvendinti šį uždavinį, – su jais sėkmingai darbuojamės iki šiol. Pasisekė susidurti su tinkamais žmonėmis, taip pat sėkmingai atsirinkau tuos, su kuriais galima kartu dirbti“, – pasakoja verslininkas.
M.Venslausko teigimu, norinčiųjų padėti kuriant šį įrenginį ir kompetentingų specialistų netrūksta ir Kauno technologijos universitete (KTU), ir Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU).
Kovoja virpesiais
Rankų drebulį mažina speciali technologija, paremta išoriniais mechaniniais virpesiais, kurie kuriami priešinga kryptimi nei rankų virpesiai. Šiuo metu Kauno klinikose atliekami prietaiso bandymai. „Kol kas pirminiai rezultatai yra tikrai neblogi“, – tikina pašnekovas.
Šį įrenginį – vibruojantį kamuoliuką – „Fidens“ rengia pagal kiek anksčiau sukurto aparato, skirto sergantiesiems Parkinsono liga, prototipą.
„Šiuo metu kuriame paprastesnį produktą, nes siekiame kuo greičiau jį pristatyti rinkai. Kai šis įrenginys pradės mums nešti pelną, bus galima kurti ir sudėtingesnį gaminį“, – sako pašnekovas. Jo teigimu, kuriamu gaminiu pradėti prekiauti ketinama 2018 m. pradžioje.
Ieško investuotojų
Įmonė neatmeta galimybės pasinaudoti ir privataus investuotojo lėšomis – šiuo metu kaip tik deramasi su potencialiu investuotoju iš JAV.
„Buvome sulaukę pasiūlymų ir iš Didžiosios Britanijos, Baltarusijos, tačiau mūsų netenkino siūlomos sąlygos. Apskritai investuotojai nėra linkę skirti didelių pinigų, kol nėra aišku, ar pavyks sukurti produktą, ar jis pasiteisins. Pirmuosius žingsnius veiklos pradžioje, kol kuriama technologija, svarbu atlikti patiems, kad investuotojai jaustųsi saugiau investuodami pinigus ir galėtų aiškiau įvertinti, ar investicijos atsipirks“, – tikina „Fidens“ vadovas.
M.Venslauskas sako, kad kol kas kuriant produktą daugiausia naudojamos asmeninės lėšos. Pats pašnekovas užsiima ir papildomu verslu. „Kadangi turiu ir kitokių verslų, galiu palyginti ir pasakyti, kad medicina yra labai specifinė, komplikuotesnė sritis. Per vienus metus neįmanoma pasiekti apčiuopiamo rezultato, pavyzdžiui, įdiegti naujo produkto, nes tyrimai, sertifikavimas ilgai užtrunka.
Įdomu spręsti problemas
Įmonė „Fidens“ buvo įkurta 2014 m. – tuomet jos direktoriui ir gimė idėja rankų drebėjimą mažinančią inovaciją pritaikyti masinio produkto gamybai.
„Norėjosi šią idėją komercializuoti. Taip pat man yra labai įdomu spręsti problemas – nuolat lankausi Klinikose ir pats matau, kad bandymų metu šis įrenginys padeda pacientams. Tai irgi papildomai motyvuoja užsiimti šia veikla“, – pastebi pašnekovas.
Įmonė taip pat kuria ir įrenginį, skirtą reumatinėmis ligomis, pavyzdžiui, artritu, sergantiems pacientams. Tokius žmones neretai kamuoja sąnarių sąstingis, dažniausiai pasireiškiantis ryte. M.Venslauskas pasakoja, kad kurti aparatą paskatino ir asmeninė patirtis – noras padėti sąnarių sąstingiu kamuojamai žmonai.
Pradėjusi kurti šį įrenginį įmonė pasinaudojo verslui skirtomis ES investicijų priemonėmis. Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) priemonė „Technostartas“ padėjo įgyvendinti projektą „Vibroapyrankė, skirta kraujotakos skatinimui žmogaus galūnių kapiliaruose“. „Fidens“ buvo suteiktos įvairaus pobūdžio konsultacinės paslaugos, taip pat projekto pabaigoje buvo suorganizuota mėnesio trukmės stažuotė į Silicio slėnį, „Rocket Space“ akseleratorių.
Taip pat įmonė pasinaudojo bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) suteiktu finansavimu pagal priemonę „Parama darbui“. Pagal šią priemonę darbdaviams, įdarbinusiems jaunuolius nuo 18 iki 29 m. arba vyresnius nei 54 m. asmenis, kompensuojama dalis darbo užmokesčio išlaidų.
Svarbu norėti ir nebijoti
Pašnekovas prisimena, kad įmonei įsikurti ir sėkmingai vystyti veiklą Kaune buvo visos sąlygos – buvo, kurie pasidalija žiniomis, netrūko ir būtinų technologinių išteklių.
„Gerų specialistų Kaune pakanka – galima rasti, su kuo sėkmingai įgyvendinti idėjas. Būtinos įrangos taip pat yra, taigi, visa reikiama infrastruktūra sukurta“, – pastebi verslininkas. Paklaustas, ką patartų inovacijas norintiems kurti, bet vis nedrįstantiems verslininkams ar mokslininkams, M.Venslauskas pastebi, kad pirmiausia reikia turėti pakankamai motyvacijos ir pasistengti įveikti visas baimes. „Manau, kad svarbiausia – turėti pakankamai noro. Sukurti galima viską, reikia tik pradėti veikti“, – įsitikinęs jis.
Informacija parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.