*alt_site_homepage_image* *alt_site_co_fund_image*
lt
en
Verslui Finansavimo partneriams

Jauni žmonės nenutuokia, kiek daug galimybių turi

27-erių Lukas Marčiulaitis jau spėjo baigti studijas, profesinių žinių pasisemti užsienyje, padirbėti reklamos agentūroje ir sukurti net kelis verslus. Jaunas vyras šiuo metu dirba ir gyvena Alytuje bei pasakoja, kad niekur iš čia kraustytis neketina – šiame mieste yra gausu galimybių jaunimui. Jau kurį laiką veikia Luko įkurta MB „Sumani studija“, teikianti skaitmeninės reklamos, įvaizdžio internete kūrimo, filmavimo bei fotografavimo paslaugas. Pasak verslininko, viskas, ko reikia jaunam žmogui – turėti svajonių ir šiek tiek pasidomėti, kaip jas įgyvendinti.

Papasakok apie save ir savo verslo pradžią: nuo ko viskas prasidėjo?

Gimiau ir augau Alytuje, studijų metais turėjau galimybę išvykti stažuotis į Airiją – ten supratau, kad einu tinkama kryptimi ir savo ateitį noriu sieti su internetinės reklamos verslu bei grafiniu dizainu. Mano praktikos vadovas Airijoje buvo nedidelės reklamos įmonės savininkas ir labai griežtas žmogus, įdiegęs disciplinos, atsakingo požiūrio į darbą vertybes. Iki šiol jis man – didžiausias autoritetas.

Grįžęs iš Airijos gyvenau Kaune, čia kelis metus dirbau grafikos dizaineriu reklamos agentūrose. Ilgainiui supratau, kad darbas biure tampa nemielas: turėjau dirbti nustatytomis valandomis, kūriau tai, ką užsakydavo klientas, kurio, dažnu atveju, nė nematydavau, ar kurio vertybės man buvo nepriimtinos...

Turiu tam tikrų principų – esu vegetaras. Kai kartą teko kurti logotipą skerdyklai, buvo labai sunku. Dabar galiu pats rinktis klientus, tiesiogiai išgirsti jų poreikį, konsultuoti ir tai man labai patinka. Sąmoningai pasirinkau iš Kauno sugrįžti į Alytų ir tapti laisvai samdomu kūrėju: manau, tai buvo geriausias mano sprendimas.

Kodėl pasiryžai kurti „Sumanią studiją“?

Pradėjęs savarankiškai dirbti su klientais, supratau, kad į laisvai samdomus darbuotojus dažnai žiūrima įtariai – trūko tam tikro solidumo, kurio nesuteikė net mano paties puikiai atliekami darbai. Ėmiau dairytis galimybių įkurti įmonę – be santaupų ar pradinio kapitalo jaunam žmogui tai padaryti yra labai sunku.

Turėjau idėjų ir verslo viziją, tačiau tam, kad viską įgyvendinčiau, man reikėjo įrangos. Viename iš informacinių seminarų išgirdau apie kreditų unijų teikiamas lengvatines paskolas jauniesiems verslininkams iš „Verslumo skatinimo fondo 2014-2020, finansuojamo Europos socialinio fondo lėšomis“ – supratau, kad tai gali būti mano šansas. Pradėjau nuosekliai domėtis, ką turiu padaryti, kad galėčiau gauti šią paskolą, konsultavausi su specialistais, prireikus – skambindavau ar rašydavau. Mano patirtis labai pozityvi – nepatyriau jokių biurokratinių kančių. Įsigijau modernią filmavimo ir fotografavimo įrangą, kompiuterį, darbui reikalingą automobilį. Be to, panaudojęs lengvatinę paskolą iš UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) sulaukiau pasiūlymo kompensuoti ir dalį darbuotojų darbo užmokesčio išlaidų pagal priemonę „Subsidijos verslo pradžiai“.

Kaip apie tave sužino klientai? Ar gyvendamas Alytuje nesijauti esantis periferijoje?

Ironiška, tačiau apie mane, skaitmeninės reklamos specialistą, klientai dažniausiai sužino ne internete, bet vieni iš kitų. Užsakovai dalijasi rekomendacijomis, atsiliepimais. Jei darbą atlieki kokybiškai ir nepažeidi sutartų terminų, gali susikurti puikią reputaciją. Žinau, kad gavęs užsakymą turiu jį atlikti profesionaliai, galbūt net padaryti daugiau, nei manęs prašo – rekomendacijos suteikia tam tikrą pasitikėjimo lūkestį, kurį turiu išpildyti. Kai viskas pavyksta sėkmingai, suprantu, kad su klientu sukūrėme ryšį ir galiu būti tikras, kad jis grįš bei rekomenduos kolegoms.

Mano paslaugų spektras labai platus – užsiimu skaitmenine reklama ir visomis su tuo susijusiomis paslaugomis: kuriu tinklalapius, logotipus, grafinį produktų dizainą, filmuoju, fotografuoju, maketuoju… Kartais girdžiu pastabų, kad turėčiau susiaurinti savo specializaciją, susitelkti į vieną sritį, tačiau man labai patinka dinamika: jei pavargstu nuo grafikos dizaino darbų, imuosi videomedžiagos kūrimo. Tai padeda neprarasti aistros ir mėgautis darbu.

Kaip įsivaizduoji savo verslą ateityje? Turi plėtros planų?

Tikiuosi, kad per kelis metus subursiu nedidelę komandą: tarkime, penkis žmones, kurie specializuosis konkrečiose srityse. Tuomet galėsiu koncentruotis į kitas veiklas arba dar selektyviau žiūrėti į užduotis: dirbti tik tai, kas teikia prasmę ar malonumą. Idėjų man niekuomet nestigo, pastaruoju metu Alytuje vystau antrąjį savo verslą – užsiimu elektrinių riedlenčių nuoma.

Ar tiesa, kad savarankiškai dirbantys jauni žmonės vis dar yra retenybė? Kodėl taip yra?

Kai ryte pabudęs matau isteriškai į darbą skubančius žmones, suprantu, kad grįžti atgal į biurą tikrai nenoriu. Tiesą sakant, per dieną kiekvienas turime sutvarkyti tiek daug su darbu nesusijusių reikalų – nesuprantu, kaip viską suspėti per valandos trukmės pietų pertrauką… Kita vertus, manau, kiekvienas turime rasti sau priimtiniausią veiklos būdą ir skirti tam laiko.

Pasikalbėjęs su bendraamžiais, kartais jaučiu, kad jie nėra patenkinti savo darbu, tačiau nesiryžta nieko keisti. Jauni žmonės nesuvokia, kiek daug galimybių yra aplink juos. Kai papasakoju, kad įmanoma gauti paramą verslo kūrimui neapsikraunant varginančia finansine našta, žmonės sako, kad tai per gerai, kad būtų tiesa. Tokiems turiu atsakymą – viskas, ko reikia, imti domėtis. Skambinkite, klauskite, konsultuokitės ir tikrai sutiksite jums padėti pasiryžusius specialistus.

Tiesą sakant, aš šiek tiek tikiu likimu ir manau, kad jei turi svajonę, visas pasaulis tau padeda ją įgyvendinti.

Žaliųjų finansų institutas