*alt_site_homepage_image* *alt_site_co_fund_image*
lt
en
Verslui Finansavimo partneriams

Finansinė injekcija verslo pradžiai

Nuo ko prasideda verslas? Nuo idėjos? Taip, mintis apie tai, ką, kaip ir, svarbiausia – kodėl – pasiūlyti rinkai yra kiekvieno verslo ištakos. Vis dėlto tuo metu, kai pirmyn veda stiprus tikėjimas savo idėja, neretai lydimas troškimo pakeisti pasaulį, veikla vis dar būna panašesnė į pomėgį negu į verslą. Minčių materializacija prasideda tada, kai idėjos pliusai nusveria minusus. Svajonės virsta tikslais, šie – pamatuojamais rezultatais, veikla tampa organizuota, prisiimami pirmieji finansiniai įsipareigojimai. Taip atsiranda verslas.

Taigi verslą užveda idėja, tačiau vien jos neužtenka, kad būtų galima sklandžiai judėti pirmyn. Kuo greičiau idėjos autorius pasiryš žengti lemiamą žingsnį, tuo greičiau startuos ir verslas. Kaip rodo tyrimai, apsispręsti, ar judėti toliau, viso pasaulio idėjų savininkams padeda tie patys dalykai: sąnaudos, patiriamos kuriant verslą, ir galimybė gauti finansavimą iš išorinių šaltinių. Lietuva irgi ne išimtis: didelės išlaidos, reikalingos verslo pradžiai ir painus priėjimas prie kreditų yra didžiausi verslo pradžios stabdžiai, atgrasantys nuo idėjos dirbti sau. Vis dėlto prieš nusverdami svarstykles savarankiško verslo nenaudai, dar sykį pagalvokite: galbūt galimybės slypi visai čia pat.

Pastiprinimas jaunam verslui

„Jeigu ne lengvatinė paskola, nebūtume ėmęsi šio verslo“, – atvirai sako Eisvydė Krukonienė, MB „Picar“ komercijos direktorė. Iš Kauno persikraustę gyventi į pajūrį, jiedu su vyru pastebėjo, kad čia nelabai yra kur patogiai išsinuomoti automobilį. Su šia problema susidurdavo vasaroms poilsiauti į Lietuvą atvykstantys jų svečiai ar ilgesnių atostogų grįžtantys emigrantai. Taip gimė mintis pasiūlyti paprastą, greitą ir kokybišką automobilių nuomos paslaugą pajūryje be įprastų formalumų – reikalavimų vairuotojo stažui, užstato ir kitų.

Pradėjusi galvoti apie verslo pradžią, E. Krukonienė išsyk susidūrė su finansinių investicijų klausimu. „Asmeninių lėšų šiek tiek turėjau, tačiau paskaičiavusi supratau, kad jų užteks tik pradiniams minimaliems verslo steigimo reikalams: interneto svetainei sukurti, įmonei įregistruoti. Didžiausias klausimas buvo, iš kur gauti pinigų svarbiausiam būsimo verslo įrankiui – automobiliams – įsigyti“, – pasakoja „Picar“ atstovė.

50 000 Eur – maždaug tiek kainavo verslo pradžia panevėžiečiui Romui Mačiulaičiui, šiek tiek daugiau nei metus veikiančios metalo konstrukcijų ir apdirbimo įmonės UAB „Metalo asai“ steigėjui ir direktoriui. „Aš užaugau šeimoje, kur šio darbo tradicijos gilios – mano tėtis taip pat konstruktorius. Kurį laiką padirbėjęs samdomą darbą, pamaniau, kad galiu ir noriu turėti savo komandą“, – šypsosi Romas. Jis neslepia, kad pradžia buvo labai sunki: trūko vadybinių žinių, buvo baisu suklysti finansiniuose, buhalteriniuose reikaluose, o kartu reikėjo susitelkti ir į tiesioginį darbą bei klientų paiešką. Metalo apdirbimo sritis – be galo imli kapitalui, tad keliasdešimt tūkstančių, anot R. Mačiulaičio, yra mažiausia suma, nuo kurios galima startuoti. „Maža to, įrangos nuolat trūksta, nes kiekvienam darbui reikia vis kito aparato: vienas lanksto, kitas frezuoja, trečias pjauna ir taip toliau“. Jaunas direktorius greitai suprato: norint, kad įsteigta įmonė galėtų įgauti pagreitį, reikia efektyvinti darbą ir pasiūlyti kaip galima daugiau paslaugų klientams. Tad nepraėjus nė metams nuo įsteigimo, „Metalo asams“ jau reikėjo papildomos, brangiai kainuojančios įrangos, o pinigų jai pirkti bendrovė dar neturėjo.

Ant kojų besistojančiam verslui reikalingų lėšų paieškos abu šio straipsnio herojus paskatino domėtis įvairiais finansavimo būdais ir galiausiai atvedė į UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), jau daugiau nei septyniolika metų siūlančią pasinaudoti lengvatinėmis finansinėmis priemonėmis, skirtomis su lėšų trūkumu susiduriantiems verslininkams. E. Krukonienė apie šias priemones išgirdo iš kredito unijos atstovų, o R. Mačiulaičiui apie patrauklias galimybes papasakojo verslo konsultantai.

Pradedantiesiems verslininkams – mažoms įmonėms, dar neatšventusioms pirmojo verslo gyvavimo gimtadienio, bei fiziniams asmenims, dirbantiems su verslo liudijimu arba užsiimantiems individualia veikla – INVEGA siūlo pasinaudoti kredito unijų teikiama lengvatine paskola iš Verslumo skatinimo fondo 2014-2020, finansuojamo iš Europos socialinio fondo (VSF2). Pagal ją verslo pradžiai arba neseniai įsteigto verslo vystymui gali būti suteikta iki 25 000 eurų dydžio paskola. Būtent šia finansavimo priemone pasinaudojusi MB „Picar“ įsigijo veiklos pradžiai reikalingus automobilius, o „Metalo asai“ – naują gamybos įrangą, net 30 proc. paspartinančią darbą ir leidžiančią gaminti preciziškai tikslias metalo konstrukcijas.

Reikšmingos ir papildomos paskatos

Kodėl būtent VSF2 paskola? Pirmiausia – dėl itin patrauklių palūkanų, sutartinai teigia abu pašnekovai. Šiai lengvatinei paskolai nustatyta pastovi palūkanų dalis siekia 3 proc. ir tik dešimtadaliui paskolos taikoma 3 mėn. EURIBOR norma. „Įvertinusi prašomas labai žmoniškas palūkanas ir planuojamo verslo pajamas, supratau, kad išties galiu drąsiai imtis naujos veiklos. Manau, kad tokios palankios finansavimo sąlygos tikrai daug ką panašiai pastūmėja pagaliau nustoti dvejoti ir ryžtis kurti verslą“, – neabejoja E. Krukonienė.

Paskolos gavėjai gali naudotis ir papildoma paskata, kuri dar labiau palengvina jauno verslo įsitvirtinimą rinkoje – priemone „Subsidijos verslo pradžiai“. Pastaroji leidžia net 12 mėn. gauti darbo užmokesčio išlaidų kompensaciją už pagal darbo sutartis įdarbintus žmones, jei šiems mokamas ne mažesnis nei minimalus darbo užmokestis. Kompensuojama tam tikra dalis nustatyto fiksuotojo mėnesio įkainio, siekiančio 498,48 Eur, tad kas mėnesį į darbdavio sąskaitą sugrįžta maždaug po 250 Eur už kiekvieną darbuotoją. Jeigu priklausote prioritetinei paskolos gavėjų grupei, pavyzdžiui, esate vyresnio arba labai jauno amžiaus, kuriate „žalias“ darbo vietas ir panašiai, kompensuojama suma dar labiau padidėja. „Patenku į jaunųjų verslininkų amžiaus grupę, tad man kompensuojama 75 proc. mėnesinio darbuotojo įkainio. Tai labai ženkli parama“, – džiaugiasi R. Mačiulaitis, bendrovėje dirbantis drauge su 3 darbuotojais.

Kreipiantis dėl VSF2 paskolos, verslo steigėjų prašoma pateikti ir verslo planą, tačiau tai neturėtų gąsdinti nepatyrusių verslininkų: tinkamai parengti ir įgyvendinti verslo planą pasiruošę padėti kreditų unijų specialistai – jų konsultacijos individualios ir nemokamos. Paskolai gauti prireiks ir užstato – ir R. Mačiulaitis, ir E. Krukonienė užstatė perkamą įrangą. Vis dėlto jeigu lėšų užstatui trūksta, galima kreiptis į INVEGĄ dėl garantijos skolinamai sumai suteikimo.

E. Krukonienė įsitikinusi, kad šie reikalavimai lyginant su gaunama nauda – gan nereikšmingi, o lengvatinė paskola ir darbo užmokesčio kompensacija leidžia greičiau sukaupti nuosavų lėšų verslo plėtrai. Ką tik pirmąjį gimtadienį atšventusi „Picar“ jau galvoja apie naujas paslaugas – ilgalaikę automobilių nuomą įmonėms, vairuotojo paslaugas, – o per vasarą planuoja padidinti turimų 6 automobilių parką iki 10.

„Baimių tikrai buvo, tačiau ir sezonas, ir po jo ėjusi žiema parodė, kad pateisinome klientų lūkesčius. Dabar artėjant vasarai vėl jaučiame pakilimą, daugėja rezervacijų. Žmonės sugrįžta pas mus jau antrą, trečią, ketvirtą kartą, dėkoja už patogią ir kokybišką paslaugą. Ir tai yra didžiausias visų mūsų pastangų įvertinimas ir prasmė“, – pasiryžimo žengti į nuosavą verslą nesigaili Eisvydė Krukonienė.

Žurnalo „Verslo klasė“ informacija

Žaliųjų finansų institutas