10-etės dukros pametėjo sėkmingą verslo idėją, o tai paskatino sūnų grįžti iš emigracijos
Ar gali 10-ečiai vaikai pametėti originalią verslo idėją? Pasirodo, kad gali. Būtent taip ir nutiko verslininkei Linai Janulevičienei, auginančiai dvynukes Justę ir Aistę. L. Janulevičienės dukros labai mėgo žiūrėti realybės filmukus, tad moteris nusprendė šį jų pomėgį paversti verslu. Bendros šeimos jėgos padėjo išgryninti visiškai naują verslo idėją Lietuvoje – virtualios realybės krėslus.
„Stiprus virtualios realybės efektas, naujausios kartos 2017-ųjų pažangi technologija, simuliatoriai, kėdės, kinas viename. Galimybė susidaryti kuo realesnį vaizdą ir pojūtį“, – taip savo įmonę UAB „Virtualiosios realybės vaizdai“ apibūdina Lina.
Kaip šiandien Linai pavyksta sėkmingai vadovauti net dviem verslams ir dar apipilti dėmesiu tris savo vaikus?
– Turite sėkmingai veikiančią pastatų inžinerinių tinklų projektavimo įmonę. Kaip į galvą šovė mintis įkurti virtualios realybės filmukų krėslus?
– Mintį apie virtualiosios realybės žaidimų idėją man visiškai natūraliai pamėtėjo mano dešimtmetės dvynukės Justė ir Aistė. Dukros mėgdavo žiūrėti virtualiosios realybės filmukus, o man vis kildavo minčių, kad visa tai būtų galima paversti ne tik puikia pramoga, tačiau ir verslu.
– Lietuvoje nėra daug virtualios realybės krėslų, tad nuspėti, ar tai bus populiaru – nėra paprasta. Kokios mintys sukosi jūsų galvoje, kai nusprendėte pradėti šį verslą??
– Nuspėti, kiek tai bus populiaru buvo labai sunku, nedrąsu buvo ir dėl konkurencijos. Domėjomės, kas vaikams, galbūt ir suaugusiems gali patikti, ką būtų galima pasiūlyti naujo, kitokio ir dar neatrasto. Tikrai daug svarsčiau apie šio verslo įkūrimą, ilgą laiką trūko ryžto veikti, juk tuo metu jau turėjau savo įmonę, užsiėmiau patinkančia veikla. Tačiau dukros ir vyresnėlis sūnus Antanas, tuo metu gyvenęs Londone, vis skatino eiti į man dar nepažintą sritį.
– Teko girdėti, kad šis jūsų naujai įkurtas verslas padėjo susigrąžinti į tėvynę sūnų? Kaip jis prisideda prie jūsų verslo?
– Taip, tai tiesa. Nors ankščiau jis net negalvojo to daryti, mat žadėjo ilgam likti Londone. Kai pradėjome kalbėti apie virtualiosios realybės vaizdų idėją, sūnus labai pradėjo domėtis naujausia įranga. Jam tikrai patiko tai, ką darė. Po kurio laiko Antanas tvirtai pasakė, kad šią idėją reikia įgyvendinti ir jis padės tai padaryti. Šiandien jis rūpinasi visa įranga, gerai supranta ir domisi naujausiomis technologijomis, kompiuteriais. Be to, užsiima maketavimu, reklama. Manau, kad mūsų sukurta veikla padėjo susigrąžinti sūnų į Lietuvą.
– Ar jaučiate vaikų ir suaugusiųjų susidomėjimą virtualiosios realybės filmukais?
– Pradėjome nuo išvykų į šventes, muges sostinėje ir į kitus miestus. Švenčių ir mugių metu pastebėjome, kad mūsų idėja pasiteisino. Atsiranda vis daugiau norinčių išmėginti mūsų siūlomą virtualiosios realybės pramogą. Filmukai patinka ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Jau turime įsigiję naują įrangą, artimiausiu metu planuojame įsikurti dar viename prekybos centre – galėsime pasiūlyti įvairesnių virtualiosios realybės pramogų tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.
– Kokios emocijos užplūsta stebint pasinėrusius į virtualiąją realybę klientus?
– Žiūrėdami virtualiosios realybės filmukus, klientai patiria nuostabias emocijas. Lankytojai nuo krėslo nulipa su plačia ir užkrečiančia šypsena veiduose. Tos nuoširdžios jų šypsenos, geros emocijos, žinoma, ir mus pradžiugina.
– Kiekvienam verslui įkurti reikia investicijų. Kaip jums pavyko užkurti sėkmingo verslo mechanizmą?
– Iš tiesų, verslo įkūrimui reikia pakankamai nemažai lėšų. Pradžiai turėjome savo, tačiau vėliau nusprendėme pasinaudoti ir Europos Sąjungos (ES) investicijomis. Reikiamai įrangai įsigyti iš kredito unijos gavome lengvatinę paskolą pagal priemonę „Verslumo skatinimas 2014-2020, finansuojamas iš Europos socialinio fondo“. Kadangi pritrūko užstato, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) mums suteikė 80 proc. paskolos garantiją. Greitu metu ketiname pasinaudoti palūkanų kompensavimo (red. priemonė „Dalinis palūkanų kompensavimas“, finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis) ir darbuotojų atlyginimo kompensavimo lengvatomis (red. priemonė „Subsidijos verslo pradžiai“, finansuojama Europos socialinio fondo lėšomis). ES investicijos tikrai palengvina pradedančiųjų verslininkų gyvenimą, jos prisidėjo ir prie mūsų verslo sėkmės.
– Kas šiandien jums atrodo sunkiausia turint nuosavą verslą? Gal, pavyzdžiui, visgi galvojate, kad gyvenimas yra lengvesnis, kai dirbi samdomą darbą ir gali užtrenkti duris ir iš darbo išeiti 17 valandą?
– Turėdamas savo verslą, ko gero, dirbi 24 valandas per parą. Tačiau laimę teikiantis darbas, kurį dirbame drauge su šeima, pranoksta viską.
– Kokie dalykai pradžioje jus džiugino, o su kokiais buvo sunku susidoroti?
– Džiugino tai, kad visa mano šeima siekė bendro tikslo: diskutavome, svarstėme, domėjomės, o svarbiausia tai, kad darėme tai, kas mums visiems patinka. Neslėpsiu, pradžia nebuvo lengva, juk žengėme į visiškai naują ir nepažintą rinką. Pirmiausia ieškojome įrangos. Suradome dvi įmones Amerikoje, kurios turėjo mūsų norimus įsigyti įrenginius, ilgai bendravome su jomis, kol pavyko susitarti. Sunkiausia, kuriant verslą, yra pasiryžti įgyvendinti savo idėją, įveikti baimę, kad gali nepasisekti dėl konkurencijos.
– Verslas klostosi gerai, tad galbūt mąstote apie jo plėtrą?
– Atnaujinome įrangą, dabar pasinerti į virtualią realybę dar smagiau ir įdomiau. Džiaugiamės, kad VR pramogomis domisi ir pavieniai žmonės, ir šeimos, ir vaikai, ir suaugusieji. Pas mus organizuoja gimtadienius, darbo vakarėlius. Minčių augti visuomet yra, ypač, kai jaučiame susidomėjimą. Ir toliau su virtualiosios realybės įranga ir filmukais keliausime į muges, šventes, gimtadienių vakarėlius ir parodas. Tikiuosi, kad ne tik plėsime klientų ratą, bet ir nustebinsime tuos, kurie mus jau pažįsta.